
2025 Avalon 25 Catalina Quad Bench Tri-toon
Description
Color Options
Pricing
Technical Specifications
Exterior
Steering
Instrumentation
Glass
Specifications
| Manufacturer | Avalon |
| Model | 25 Catalina Quad Bench Tri-toon |
| Year | 2025 |
| Condition | New |
| Stock Number | 310H425 |
| Usage | 0 Hours |
| Primary Color | Matte Black |
| Trim Color | Espresso |
| VIN | DVN67310H425 |
| Condition state | Excellent |
| # of Axles | 0 |
| # of Engines | 1 |
| Beam | 102 in; 2.6 m |
| Engine Make | Yamaha |
| Engine Model | F300 |
| Engine Type | Outboard |
| Engine Year | 2025 |
| Fuel Type | Gas |
| Horsepower | 300 |
| Hull Type | Aluminum |
| Max Draft | 1' 6" |
| Deck Length | 318 in. (8100 mm) |
| Deck Width | 102 in. (2.6 m) |
| Weight | 3100 lb. (1406.2 kg.) |
| Capacity | 2825 lb. (1281.4 kg.) |
| Number of Tubes | 3 |
| Fuel Capacity | 58 gal; 219.6 l |
| Black | +$0 |
| Black Matte | +$0 |
| Blue | +$0 |
| Bronze | +$0 |
| Caribbean Blue | +$0 |
| Champagne | +$0 |
| Charcoal Matte | +$0 |
| Charcoal Metallic | +$0 |
| Cream White | +$0 |
| Red | +$0 |
| Sage Metallic | +$0 |
| Silver Metallic | +$0 |
| Steel Blue | +$0 |
| White Flake Matte | +$0 |
| White Flake Metallic | +$0 |
| Basic Warranty (Months) | 120 |
| Length | 318 in; 8100 mm |
| Number Of Pontoons | 3 |
| Dry Weight | 3100 lbs; 1406.2 kg |
| Weight Capacity | 2825 lbs; 1281.4 kg |
| Number of Passengers | 14 |
| Hull Material | Aluminum |
| Outboard Steering Control | Remote |
| Speedometer | Standard |
| Tachometer | Standard |
| Windshield | Standard |
$91,900









