
2025 Avalon 21 Venture 80 Quad Lounger
Description
Color Options
Pricing
Technical Specifications
Exterior
Steering
Instrumentation
Glass
Specifications
| Manufacturer | Avalon |
| Model | 21 Venture 80 Quad Lounger |
| Year | 2025 |
| Condition | New |
| Stock Number | 306H425 |
| Usage | 0 Hours |
| Primary Color | Charcoal |
| VIN | DVN67306H425 |
| Condition state | Excellent |
| # of Axles | 0 |
| # of Engines | 0 |
| Beam | 102 in; 2.6 m |
| Engine Make | Suzuki |
| Engine Model | DF90 |
| Engine Year | 2025 |
| Horsepower | 90 |
| Hull Type | Aluminum |
| Max Draft | 0' 0" |
| Deck Length | 257 in. (6500 mm) |
| Deck Width | 102 in. (2.6 m) |
| Weight | 1850 lb. (839.2 kg.) |
| Capacity | 2035 lb. (923.1 kg.) |
| Number of Tubes | 2 |
| Fuel Capacity | 25 gal; 94.6 l |
| Black | +$0 |
| Black Matte | +$0 |
| Blue | +$0 |
| Bronze | +$0 |
| Caribbean Blue | +$0 |
| Champagne | +$0 |
| Charcoal Matte | +$0 |
| Charcoal Metallic | +$0 |
| Cream White | +$0 |
| Red | +$0 |
| Sage Metallic | +$0 |
| Silver Metallic | +$0 |
| Steel Blue | +$0 |
| White Flake Matte | +$0 |
| White Flake Metallic | +$0 |
| Basic Warranty (Months) | 120 |
| Length | 257 in; 6500 mm |
| Number Of Pontoons | 2 |
| Dry Weight | 1850 lbs; 839.2 kg |
| Weight Capacity | 2035 lbs; 923.1 kg |
| Number of Passengers | 10 |
| Hull Material | Aluminum |
| Outboard Steering Control | Remote |
| Speedometer | Standard |
| Tachometer | Standard |
| Windshield | Standard |







