
2024 Suzuki Marine DF9.9BEL5
Description
Go Far, Go Fast.
Ultramodern design makes the new DF9.9B EFI one of the most technically advanced, portable outboards on the market today. This is the world’s first 9.9 HP outboard motor designed with Lean Burn and Battery-Less Electronic Fuel Injection. The Suzuki EFI system is first in the industry’s horsepower class to work without a battery. The DF9.9B EFI is the smooth running “Next Generation” four-stroke, which delivers quick starts, great acceleration, astounding performance and superior fuel economy. Go Lean, Clean and Green, Go Suzuki! Now available in Cool White!
Features
Specifications
Specifications
| Manufacturer | Suzuki Marine |
| Model | DF9.9BEL5 |
| Year | 2024 |
| Condition | New |
| Stock Number | 0341681 |
| Usage | 0 Hours |
| Primary Color | Suzuki |
| VIN | 00995F-341681 |
| Condition state | Excellent |
| # of Axles | 0 |
| # of Engines | 0 |
| Beam | 0' 0" |
| Engine Make | Suzuki |
| Engine Model | DF9.9BEL5 |
| Engine Year | 0 |
| Fuel Type | Gas |
| Horsepower | 9.9 |
| Max Draft | 0' 0" |
| Engine Type | SOHC 4-Valve |
| Bore x Stroke | 2.38 x 2.24 in. (60.4 x 57 mm) |
| Displacement | 20.0 cu.in. (327 cc) |
| Starting | Electric |
| Shaft Length | 20 in. |
| Weight | 108 lbs |
| Propshaft Horsepower | 9.9 HP |
| Full Throttle Operating Range | 4700 - 5700 RPM |
| Gear Ratio / Shift | 2.08:1 |
| Fuel Induction | Electronic Fuel Injection with Lean Burn |
| Alternator | Electric 12V 12A |
| Steering | Remote |
| Recommended Transom Height | 20 in. |
| Starting System | Electric |
| Fuel Delivery System | Electronic Fuel Injection with Lean Burn |
| Number of Cylinders | 2 |
| Piston Displacement | 20.0 cu. in. (327 cc) |
| Maximum Output | 9.9 HP |
| Operating Range | 4700 - 5700 RPM |
| Oil Pan Capacity | 1.06 qt. (1.0 L) |
| Ignition System | Digital CDI |
| Trim Position | 5 Tilt Pin Positions and 2 Shallow Water Drive Settings / Optional Power Tilt model |
| Standard Propeller | 4 x 10 x 5 |
| Propeller Selection | 7 - 11 |
$2,795
