
Joystick Control. Flagship Luxury. 295SD
Description
Luxury that Listens to Your Touch
The 295SD is the most advanced boat Yamaha has ever built—pairing the spacious luxury of its flagship 29-foot platform with the precision of Helm Master® EX. It’s the refined day cruiser reimagined with total command at your fingertips.
Helm Master® EX
Helm Master EX utilizes Dual Thrust Control to independently manage each motor, using two electronic throttle bodies to precisely control thrust output for enhanced low-speed maneuverability.
Siren Marine Connected Boat® Monitoring System
From location tracking to intrusion detection and remote status checks, Siren Marine delivers 24/7 monitoring and real‑time alerts, putting security and peace of mind in the palm of your hand.
Spacious Interior
Thanks to the wide 9' beam, the deck and hull design maximize space, comfort, and versatility. This innovative layout offers ample room for passengers to relax and enjoy, ensuring a more enjoyable and spacious boating experience.
Signature Swim Platform
This signature swim platform features plush rear-facing lounge seating, providing ample room to stretch out. It also includes quick access to the patented clean-out ports, allowing you to clear debris from the jet pump while staying dry.
15’’ Connext® Touchscreen
Yamaha’s premium Connext touchscreen and central hub for entertainment and boat system data.
Refined Overhead Presence
The sculpted hardtop combines striking design with premium function. Its streamlined profile provides generous shade and shelter, while integrated speakers deliver immersive audio throughout the cockpit.
The 29FT Series in
Action
See the 29 FT Series in Action
29 FT Series
READY TO DO EVEN MORE ON THE WATER?
CATALINA II CLASSIC GAS GRILL
$729.99
The new Catalina II Gas Grill is versatile, portable, and perfect for feeding a large crew. Serves 6-8 people.
Find a Dealer
ENGEL® COOLERS
$396.99
Engel 25/35/45 High-Performance Coolers are roto-molded for toughness and durability. They are filled with 2 inches of insulation in the lid and on the sides and the bottom, helping to retain cold and ice for up to 8 days. The all silicone gaskets create a near airtight seal that is durable and will never lose its shape.
Find a Dealer
YAMAHA SINGLE RIDER TUBE KIT
$206.99
This Kit features a 54” diameter deck tube with four deluxe handles and neoprene knuckle
guards and is equipped with a Boston valve for convenient inflating and deflating. Package includes a portable 12-volt pump to inflate quickly and effectively, a color-matched 16-strand tube tow rope and reinforced tow harness, drain vents, and boarding straps. Available in yellow and gray.
Find a Dealer
YAMAHA BOATING STARTER KIT
$262.99
Refreshed and Re-branded for 2021, the Yamaha Boating Starter Kit has all of your on the water essentials in one bag. Boating Starter Kit includes: (1) Yamaha Branded Wet/Dry storage bag, (4) Yamaha Branded PFD's, (1) Yamaha Throwable Cushion, (4) Yamaha Double Braided Dock Lines, (1) First Aid Kit and (1) Air Horn with Top, 3.5 oz can
Find a Dealer
MAGMA® 5-PIECE PROFESSIONAL GRILL TOOL SET
$121.99
The MAGMA® 5-Piece Professional Grill Tool Set features four telescoping professional quality grilling tools made of mirror polished, marine-grade 18-9 stainless steel and a carrying case with a rubberized, soft-touch handle for an easy, secure grip. Tools adjust to three different operating lengths to meet any griller’s needs and collapse for compact storage in the carrying case (included).
Find a Dealer
Specifications
| Condition | New |
| Length | 28' 5" |
| Dry Weight (lbs) | 7,145 |
| Beam | 9' 1" |
| Dead Rise | 20° |
| Fuel Tank Capacity (gal) | 111 |
| Seating Capacity (people) | Yacht Certified |
| Weight Capacity (lbs) | Yacht Certified |
| Stick-down Teak-style Marine-Grade Mat | ✓ |
| Removable Dinette Table with Pedestal | Mounts at Bow and Stern (feat. Marine-Grade Mat) |
| Bow Filler Inserts for Multiple Seating Configurations | ✓ |
| Hinged Seat Cushions | ✓ |
| Tilt Steering | ✓ |
| Upgraded Steering Wheel | ✓ |
| Upgraded Upholstery | ✓ |
| Adjustable Captain's Chair with Flip-up Bolster | ✓ |
| Portside Entertainment Area | ✓ |
| Walk-through Bow Door | ✓ |
| Integrated Removable Cooler | ✓ |
| Head Compartment | "Lockable w/ Plumbed Head, Sink & Countertop With light" |
| Galley with Sink and Lockable Storage | Premium Galley w/ Extended Countertop |
| Docking Lights | ✓ |
| Courtesy Deck Lighting | RGB |
| Courtesy Tower Lighting | ✓ |
| Windlass w/ Anchor & Rode | ✓ |
| Dedicated Anchor and Rode Locker | ✓ |
| Upgraded Aluminum Handles & Accents | ✓ |
| Cockpit Drainage System (CDS) | ✓ |
| LED Accent Lighting | ✓ |
| Integrated Swim Platform | ✓ |
| Upholstered Cushioned Seats | ✓ |
| Upholstered Cushioned Backrests | Articulating |
| Stern Filler Cushions | ✓ |
| 12-volt Outlet | ✓ |
| Stainless Steel Telescopic Reboarding Ladder | ✓ |
| Dinette Table Mount | ✓ |
| Marine-Grade Mat | ✓ |
| Stern (Wet) Storage | ✓ |
| Freshwater Shower | ✓ |
| Integrated Swim-up Seat | Stow-in-Place |
| Helm Master™ | ✓ |
| Helm Connext Screen (in) | 15" |
| Port Side Display | 3.5" |
| MFD w/ Maps | ✓ |
| Yamaha E-Series Features | ✓ |
| Drive-by-Wire Technology | ✓ |
| Helm Switch Panels | RGB |
| Wireless Charging Points | 3 |
| Marine Speakers | 7 Audison Premium |
| Stern Stereo Remote | ✓ |
| Stern Speakers | in hardtop |
| 3 position "No Wake Mode™" Control | ✓ |
| Cruise Assist | ✓ |
| Battery Setup | Triple |
| Quiet Cruise Technology | ✓ |
| Underwater Light | ✓ |
| Yamaha Marine Engine | Twin Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engines |
| Displacement (per engine) | 1812cc |
| Fuel Capacity (gal) | 111 |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded |
| 160 MM High-Pressure Pump | ✓ |
| Pump Clean-out Ports | ✓ |
| Oil Capacity per Engine (L) | 3.7 |
| Bow Rails | ✓ |
| Stainless Steel Pop-up Cleats | 7 |
| Tow Hook | ✓ |
| Hard Top | ✓ |
| Hard Cargo Top | ✓ |
| Premium Windshield Frame | ✓ |
| Aluminum Trailer | Optional (Twin Axle) |
| Dry Weight on Trailer (lbs) | 8,345 |





