
Smoker Craft Viper XR 175 PRO
Description
Angler-Friendly Design.
The all-new Smoker Craft Viper features a large front casting deck, smart storage, and a removable pedestal seat. With plenty of room for a trolling motor and electronics, it’s built for a fully equipped, comfortable fishing experience.
Smoker Craft Viper BassSpecifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Viper XR 175 PRO |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 115 hp |
| Beam: | 92" |
| Dry Weight: | 1,240 lbs |
| Max Persons: | 4 / 560 lbs |
| Interior Depth: | 20" |
| Fuel Capacity: | 23 gal |
| Length: | 17'6" |
| Deadrise at Transom: | 11 deg |
| Bottom Gauge: | 0.100" |
| Side Gauge: | 0.080" |
| Stern Livewell: | 25 gal |
| Rod Storage: | 7'6" Rods |










