
Smoker Craft Pro Angler 165 T
Description
New Color Choices.
New colors, new attitude. Pro Angler now comes in Red, Black, or Blue — complete with raised badging and premium paint.
VPS Performance Hull
Smoker Craft’s Gen 2 VPS hull delivers unmatched acceleration, handling, and ride quality, with performance strakes that boost bow lift and get you on plane faster — even with less horsepower.
Smoker Craft Gen 2 VPS HullSpecifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Pro Angler 165 T |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 60 hp |
| Fuel Capacity: | 18 gal |
| Length: | 16'2" |
| Beam: | 84" |
| Dry Weight: | 900 lbs |
| Max Capcity: | 1420 lbs |
| Capacity (Persons/lbs): | 5 / 680 |
| Seats: | 2 |
| Interior Depth: | 22" |
| Depth: | 31" |
| Transom Height (Engine): | 20" |
| Bottom Gauge: | 0.080" |
| Side Gauge: | 0.060" |
| Deadrise at Transom: | 11 deg |
| Bow Livewell: | 25 gal |
| Port Rod Storage: | 7'6" Rods |





