
Smoker Craft Excursion 176 DC PRO
Description
Feature-Packed Mid-Sized Fishing.
The Excursion Pro 176 DC Pro by Smoker Craft offers pro-level features on a more compact sport fishing boat platform. With its durable construction, ample storage, and advanced features, it offers anglers unparalleled performance and comfort on the water.
Smoker Craft Excursion 176 DC ProVPS Performance Hull
Specially designed, integrated performance strakes mounted to the V-shaped hull feed nothing but clean, undisturbed water to the propeller for maximum bite. That means enhanced boat controls, greater bow lift and a quicker time to plane — even when running with less horsepower.
Power Package
Specifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Excursion 176 DC PRO |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 115 hp |
| Beam: | 86" |
| Dry Weight: | 1,370 lbs |
| Max Persons: | 5 / 700 lbs |
| Interior Depth: | 23" |
| Transom Height: | 20 |
| Fuel Capacity: | 20 gal |
| Length: | 17'8" |
| Depth: | 34 |
| Deadrise at Transom: | 12 deg |
| Number of Seats: | 3 |
| Side Gauge: | 0.07 |
| Aerated Stern Livewell: | 20 gal |
| Center Rod Storage: | 7 Rods 6'6" – 7'0" |
| Top Loading Port Rod Storage: | 8'0" Rods |
| Top Loading Starboard Rod Storage: | 8'0" Rods |














