
Smoker Craft Pro Angler 165 SC
Description
Unbeatable Value.
The Smoker Craft Pro Angler Series delivers top-tier versatility with multiple layout options, bold color choices, a 25-gallon bow livewell, ample rod storage, and durable vinyl cockpits. Built for performance and value for every angler.
Smoker Craft Pro Angler 165 SCVPS Performance Hull
Smoker Craft’s Gen 2 VPS hull delivers unmatched acceleration, handling, and ride quality, with performance strakes that boost bow lift and get you on plane faster — even with less horsepower.
Smoker Craft Gen 2 VPS HullSpecifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Pro Angler 165 SC |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 70 hp |
| Fuel Capacity: | 18 gal |
| Length: | 16'2" |
| Beam: | 84" |
| Dry Weight: | 900 lbs |
| Max Capacity: | 1420 lbs |
| Max Persons: | 5 / 680 lbs |
| Seats: | 2 |
| Interior Depth: | 22" |
| Depth: | 31" |
| Transom Height (Engine): | 20" |
| Bottom Gauge: | 0.080" |
| Side Gauge: | 0.060" |
| Deadrise at Transom: | 11 deg |
| Bow Livewell: | 25 gal |
| Port Rod Storage: | 7'6" Rods |











