
Smoker Craft Viper XR 165
Description
Angler-Friendly Design.
The all-new Smoker Craft Viper features a large front casting deck, smart storage, and a removable pedestal seat. With plenty of room for a trolling motor and electronics, it’s built for a fully equipped, comfortable fishing experience.
Smoker Craft Viper BassBuilt Your Way
The Smoker Craft Viper is ready for any adventure, offering multiple lengths and color
options. Customize your boat with features and finishes to make it perfectly suited to your
style and fishing needs.
Specifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Viper XR 165 |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 90 hp |
| Beam: | 84" |
| Dry Weight: | 1,100 lbs |
| Max Persons: | 4 / 560 lbs |
| Interior Depth: | 20" |
| Fuel Capacity: | 12 gal |
| Length: | 16'6" |
| Deadrise at Transom: | 11 deg |
| Bottom Gauge: | 0.100" |
| Side Gauge: | 0.080" |
| Stern Livewell: | 25 gal |
| Rod Storage: | 7'6" Rods |


