
Smoker Craft Excursion 176 DC
Description
Feature-Packed Mid-Sized Fishing
The Excursion 17 DC by Smoker Craft offers pro-level fishing boat features in a more compact, dual console design. Features like a deep cockpit, plenty of free board, a huge raised bow deck and ample rod storage make this the best value fishing boat on the market.
Smoker Craft New Contour Edition ColorSmoker Craft New Contour Edition
Upgraded Paint Scheme w/ Protective Clear Coat. Special Logos & Badging. Coordinated Fishing Seats. Interior Accents w/ Patterned Sea Dek Mats.
Highlighted Features:
Specifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Excursion 176 DC |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 115 hp |
| Beam: | 86" |
| Dry Weight: | 1,375 lbs |
| Max Persons: | 5 / 700 lbs |
| Interior Depth: | 23" |
| Transom Height: | 20" |
| Fuel Capacity: | 20 gal |
| Length: | 17'8" |
| Depth: | 34" |
| Deadrise at Transom: | 12 deg |
| Number of Seats: | 3 |
| Side Gauge: | 0.07" |
| Aerated Stern Livewell: | 20 gal |
| Top Loading Port Rod Storage: | 8'0" Rods |
| Top Loading Starboard Rod Storage: | 8'0" Rods |










