
Smoker Craft Excursion 176 SC
Description
Pro Features, Side Console Value.
The Excursion 176 SC by Smoker Craft offers pro-level fishing boat features in a more compact, side console design. Features like a deep cockpit, plenty of free board, a huge raised bow deck and ample rod storage make this the best value fishing boat on the market.
Excursion 176 SCSpace, Storage, Your Way
The Smoker Craft Excursion 176 Side Console offers plenty of room to fish and tons of smart storage options. With available upgrades and customization choices, you can build it to fit your style on the water.
Specifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Excursion 176 SC |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 115 hp |
| Beam: | 86" |
| Dry Weight: | 1,250 lbs |
| Max Persons: | 5 / 700 lbs |
| Interior Depth: | 23" |
| Transom Height: | 20" |
| Fuel Capacity: | 20 gal |
| Length: | 17'8" |
| Depth: | 34" |
| Deadrise at Transom: | 12 deg |
| Number of Seats: | 3 |
| Side Gauge: | 0.07" |
| Aerated Stern Livewell: | 20 gal |
| Top Loading Port Rod Storage: | 8'0" Rods |
| Top Loading Starboard Rod Storage: | 8'0" Rods |







