
Smoker Craft Excursion 176 SC PRO
Description
Feature-Packed Mid-Sized Fishing.
The Excursion 176 SC Pro by Smoker Craft offers pro-level features on a more compact sport fishing boat platform. With its durable construction, ample storage, and advanced features, it offers anglers unparalleled performance and comfort on the water.
Smoker Craft New Contour EditionSmoker Craft New Contour Edition
Upgraded Paint Scheme w/ Protective Clear Coat. Special Logos & Badging. Coordinated Fishing Seats. Interior Accents w/ Patterned Sea Dek Mats.
Customize Your Excursion
Make your Smoker Craft Excursion truly your own—shown here with optional flip-up rear seats for extra comfort and versatility. Personalize it with the features that fit your fishing and boating style.
Specifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Excursion 176 SC PRO |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 115 hp |
| Beam: | 86" |
| Dry Weight: | 1,350 lbs |
| Max Persons: | 5 / 700 lbs |
| Interior Depth: | 23" |
| Transom Height: | 20 |
| Fuel Capacity: | 20 gal |
| Length: | 17'8" |
| Depth: | 34 |
| Deadrise at Transom: | 12 deg |
| Number of Seats: | 3 |
| Side Gauge: | 0.07 |





