
Smoker Craft Excursion 176 T PRO
Description
Feature-Packed Mid-Sized Fishing.
The Excursion Pro 176 T Pro by Smoker Craft offers pro-level features on a more compact sport fishing boat platform. With its durable construction, ample storage, and advanced features, it offers anglers unparalleled performance and comfort on the water.
Smoker Craft Excursion 176 Pro TillerStandout Fishing Performance
The Smoker Craft Excursion Pro features a large bow casting deck with dedicated storage for tackle and rods. What makes the Pro stand out are its thoughtful angler-focused features—spacious layouts and smart storage—combined with a performance-ready hull that keeps you comfortable and confident on every trip.
Specifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Excursion 176 T PRO |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 75 hp |
| Beam: | 86" |
| Dry Weight: | 1,200 lbs |
| Max Persons: | 5 / 700 lbs |
| Interior Depth: | 23" |
| Transom Height: | 20 |
| Fuel Capacity: | 20 gal |
| Length: | 17'8" |
| Depth: | 34 |
| Deadrise at Transom: | 12 deg |
| Number of Seats: | 3 |
| Side Gauge: | 0.07 |
| Aerated Stern Livewell: | 20 gal |
| Center Rod Storage: | 7 Rods 6'6" – 7'0" |
| Top Loading Port Rod Storage: | 8'0" Rods |
| Top Loading Starboard Rod Storage: | 8'0" Rods |








