
Smoker Craft Excursion 176 T
Description
Feature-Packed Mid-Sized Fishing.
The Excursion 176 T by Smoker Craft offers pro-level fishing boat features in a more compact, tiller design. Features like a deep cockpit, plenty of free board, a huge raised bow deck and ample rod storage make this the best value fishing boat on the market.
Smoker Craft New Contour EditionSmoker Craft New Contour Edition
Upgraded Paint Scheme w/ Protective Clear Coat. Special Logos & Badging. Coordinated Fishing Seats. Interior Accents w/ Patterned Sea Dek Mats.
Specifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Excursion 176 T |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 75 hp |
| Beam: | 86" |
| Dry Weight: | 1,150 lbs |
| Max Persons: | 5 / 700 lbs |
| Interior Depth: | 23" |
| Transom Height: | 20" |
| Fuel Capacity: | 20 gal |
| Length: | 17'8" |
| Depth: | 34" |
| Deadrise at Transom: | 12 deg |
| Number of Seats: | 3 |
| Side Gauge: | 0.07" |
| Aerated Stern Livewell: | 20 gal |
| Top Loading Port Rod Storage: | 8'0" Rods |
| Top Loading Starboard Rod Storage: | 8'0" Rods |








