
Smoker Craft Excursion 166 SC PRO
Description
Feature-Packed Mid-Sized Fishing.
The Excursion Pro 166 SC Pro by Smoker Craft offers pro-level features on a more compact sport fishing boat platform. With its durable construction, ample storage, and advanced features, it offers anglers unparalleled performance and comfort on the water.
Smoker Craft New Contour EditionSmoker Craft New Contour Edition
Upgraded Paint Scheme w/ Protective Clear Coat. Special Logos & Badging. Coordinated Fishing Seats. Interior Accents w/ Patterned Sea Dek Mats.
Power Package
Specifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Excursion 166 SC PRO |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 90 hp |
| Beam: | 86" |
| Dry Weight: | 1,175 lbs |
| Max Persons: | 5 / 675 lbs |
| Interior Depth: | 22" |
| Fuel Capacity: | 20 gal |
| Length: | 16'5" |
| Depth: | 34 |
| Deadrise at Transom: | 12 deg |
| Number of Seats: | 2 |
| Side Gauge: | 0.06 |
| Aerated Stern Livewell: | 20 gal |
| Center Rod Storage: | 7 Rods 6'6" – 7'0" |
| Top Loading Port Rod Storage: | 8'0" Rods |
| Top Loading Starboard Rod Storage: | 8'0" Rods |











