
Smoker Craft Pro Angler XL 182
Description
Center Rod Storage, Built for the Long Haul.
Depending on the model, the Pro Angler XL’s center rod locker holds up to nine rods up to 9 feet long. It’s the perfect secure, organized space to keep your gear ready for a full day on the water.
VPS Performance Hull
Smoker Craft’s Gen 2 VPS hull delivers unmatched acceleration, handling, and ride quality, with performance strakes that boost bow lift and get you on plane faster — even with less horsepower.
Smoker Craft Gen 2 VPS HullSpecifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Pro Angler XL 182 |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 175 hp |
| Beam: | 96" |
| Dry Weight: | 1,425 lbs |
| Max Persons: | 8 / 1,100 lbs |
| Interior Depth: | 27" |
| Transom Height: | 25" |
| Transom Width: | 96" |
| Fuel Capacity: | 25 gal |
| Length: | 18'2" |
| Depth: | 40" |
| Deadrise at Transom: | 17 deg |
| Number of Seats: | 3 |
| Recirculating Bow Livewell: | 15 gal |
| Recirculating Stern Livewell: | 25 gal |
| Center Rod Storage: | 9 Rods 7'6" – 9'0" |
| Lockable In-floor Rod Storage: | 6 Rods 8'0" |
| Lockable Port Rod Storage: | 4 Rods 8'6" |













