
Smoker Craft Excursion 166 T PRO
Description
Feature-Packed Mid-Sized Fishing.
The Excursion 166 T Pro by Smoker Craft offers pro-level features on a more compact sport fishing boat platform. With its durable construction, ample storage, and advanced features, it offers anglers unparalleled performance and comfort on the water.
Smoker Craft New Contour EditionSmoker Craft New Contour Edition
Upgraded Paint Scheme w/ Protective Clear Coat. Special Logos & Badging. Coordinated Fishing Seats. Interior Accents w/ Patterned Sea Dek Mats.
Compact Tiller, Full Features
The Smoker Craft Excursion 166 Pro Tiller packs a great amount of capability into a compact fishing boat. Built with smart features and efficient use of space, it’s perfect for anglers who want performance without the bulk.
Specifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Excursion 166 T PRO |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 70 hp |
| Beam: | 88" |
| Dry Weight: | 1050 lbs |
| Max Persons: | 5 / 675 lbs |
| Interior Depth: | 22" |
| Transom Height: | 20 |
| Fuel Capacity: | 20 gal |
| Length: | 16'5" |
| Depth: | 34 |
| Deadrise at Transom: | 12 deg |
| Number of Seats: | 2 |
| Side Gauge: | 0.06 |
| Aerated Stern Livewell: | 20 gal |
| Center Rod Storage: | 7 Rods 6'6" – 7'0" |
| Top Loading Port Rod Storage: | 8'0" Rods |
| Top Loading Starboard Rod Storage: | 8'0" Rods |





