
Smoker Craft Adventurer 188 DC
Description
Maximum Value,
Pro-Level Performance.
The Adventurer 188 DC by Smoker Craft is sure to bring out the hardcore fisherman in you. Fully loaded with pro features like twin FreshCatch livewells, locking rod storage and a big raised bow casting deck, this is a premier aluminum fishing boat.
Adventurer 188 DC On The WaterPacked with Features
New Contour Edition
This exciting new offering features a custom hand-painted graphic design, featuring contour lines, which is perfectly matched to contour-styled SeaDek and seating. Not to be forgotten is the woven vinyl platforms, which are also standard with the contour edition.
Specifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Adventurer 188 DC |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 175 hp |
| Beam: | 96" |
| Dry Weight: | 1,825 lbs |
| Max Persons: | 7 / 900 lbs |
| Interior Depth: | 23" |
| Transom Height: | 25" |
| Fuel Capacity: | 38 gal |
| Length: | 18'11" |
| Depth: | 41" |
| Deadrise at Transom: | 15 deg |
| Number of Seats: | 3 |
| Rib Gauge: | 0.125" |
| Side Gauge: | 0.080" |
| Aerated Recirculating Bow Livewell: | 15 gal |
| Aerated Recirculating Stern Livewell: | 24 gal |
| Lockable Center Rod Storage: | 12 Rods 6'6" – 8'6" |
| Top Loading Port Rod Storage: | 9'0" Rods |














