
Smoker Craft Adventurer 188 T
Description
Maximum Value,
Pro-Level Performance.
The Adventurer 188 T by Smoker Craft is sure to bring out the hardcore fisherman in you. Fully loaded with pro features like twin FreshCatch livewells, locking rod storage and a big rasied bow casting deck, this is a premier aluminum fishing boat.
Model Highlights
Specifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Adventurer 188 T |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 90 hp |
| Beam: | 96" |
| Dry Weight: | 1,650 lbs |
| Max Persons: | 5 / 700 lbs |
| Interior Depth: | 23" |
| Transom Height: | 25" |
| Fuel Capacity: | 38 gal |
| Length: | 18'11" |
| Depth: | 41" |
| Deadrise at Transom: | 15 deg |
| Number of Seats: | 3 |
| Rib Gauge: | 0.125" |
| Side Gauge: | 0.080" |
| Aerated Recirculating Bow Livewell: | 15 gal |
| Aerated Recirculating Stern Livewell: | 24 gal |
| Lockable Center Rod Storage: | 12 Rods 6'6" – 8'6" |













