
Smoker Craft Adventurer 188 DC PRO
Description
Maximum Value,
Pro-Level Performance.
The Adventurer 188 DC Pro by Smoker Craft is sure to bring out the hardcore fisherman in you. Fully loaded with pro features like twin FreshCatch livewells, locking rod storage, and a big raised bow casting deck, this is a premier aluminum fishing boat.
Adventurer 188 DC ProSmoker Craft’s revolutionary Generation 2 Vertex Performance Strake (VPS) hull sets the standard for high performance in aluminum fishing boat design, providing unrivaled acceleration, unequaled handling and the highest ride quality in the industry.
Specially designed, integrated performance strakes mounted to the V-shaped hull feed nothing but clean, undisturbed water to the propeller for maximum bite. That means enhanced boat controls, greater bow lift and a quicker time to plane — even when running with less horsepower.
Break out to the big water, and you’ll immediately feel the VPS difference, with its unprecedented stability and its higher, drier ride. That’s something everyone can appreciate.
Specifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Adventurer 188 DC PRO |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 175 hp |
| Beam: | 96" |
| Dry Weight: | 1,985 lbs |
| Max Persons: | 7 / 900 lbs |
| Interior Depth: | 23" |
| Transom Height: | 25" |
| Fuel Capacity: | 38 gal |
| Length: | 18'11" |
| Depth: | 41" |
| Deadrise at Transom: | 15 deg |
| Number of Seats: | 3 |
| Rib Gauge: | 0.125" |
| Side Gauge: | 0.080" |
| Aerated Recirculating Bow Livewell: | 15 gal |
| Aerated Recirculating Stern Livewell: | 24 gal |
| Lockable Center Rod Storage: | 12 Rods 6'6" – 8'6" |
| Top Loading Port Rod Storage: | 9'0" Rods |














