
Smoker Craft Ultima 172
Description
The Ultimate Family Fish and Ski.
The Smoker Craft Ultima is perfect for families, combining fishing-ready features with versatility for water sports. Removable bow cushions and a ski tow bar let you switch seamlessly between casting and cruising, making every outing fun for everyone.
Smoker Craft UltimaBest of Both Worlds
The Smoker Craft Ultima 182 is the ultimate family boat for anglers, offering a convertible
bow casting platform, flip-up jump seats, and a comfortable, well-appointed cockpit. With
lockable in-floor storage, large aerated livewells, and an available ski pylon, it’s versatile
enough for both fishing adventures and water sports.
Specifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Ultima 172 |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 150 hp |
| Beam: | 96" |
| Dry Weight: | 1,305 lbs |
| Max Persons: | 7 / 1,000 lbs |
| Interior Depth: | 25" |
| Transom Height: | 25 |
| Transom Width: | 88" |
| Fuel Capacity: | 20 gal |
| Length: | 17'3" |
| Depth: | 40 |
| Deadrise at Transom: | 17 deg |
| Number of Seats: | 3 |
| Aerated Recirculating Bow Livewell: | 15 gal |
| Aerated Recirculating Stern Livewell: | 15 gal |
| Lockable In-floor Rod Storage: | 6 Rods 8'0" |
| Top Loading Port Rod Storage: | 4 Rods 8'0" |














