
Smoker Craft Adventurer 178 DC PRO
Description
Maximum Value,
Pro-Level Performance.
The Adventurer 178 DC Pro by Smoker Craft will surely bring out the hardcore fisherman in you. Fully loaded with pro features like twin FreshCatch livewells, locking rod storage, and a big raised bow casting deck, this is a premier aluminum fishing boat.
Smoker Craft Adventurer 178 DC Pro Feature FilmPacked with Features
VPS Hull
Specially designed, integrated performance strakes mounted to the V-shaped hull feed nothing but clean, undisturbed water to the propeller for maximum bite. That means enhanced boat controls, greater bow lift and a quicker time to plane — even when running with less horsepower.
Specifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Adventurer 178 DC PRO |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 150 hp |
| Beam: | 96" |
| Dry Weight: | 1,731 lbs |
| Max Persons: | 7 / 900 lbs |
| Interior Depth: | 22" |
| Transom Height: | 25" |
| Fuel Capacity: | 32 gal |
| Length: | 17'11" |
| Depth: | 39" |
| Deadrise at Transom: | 15 deg |
| Number of Seats: | 3 |
| Rib Gauge: | 0.125" |
| Side Gauge: | 0.080" |
| Aerated Recirculating Bow Livewell: | 15 gal |
| Aerated Recirculating Stern Livewell: | 24 gal |
| Lockable Center Rod Storage: | 12 Rods 6'6" – 8'6" |
| Top Loading Port Rod Storage: | 8'6" Rods |






