
Smoker Craft Adventurer 210 GLS SPORT
Description
Maximum Value,
Pro-Level Performance.
The Adventurer 210 GLS Sport by Smoker Craft is sure to bring out the hardcore fisherman in you. Fully loaded with pro features like twin FreshCatch livewells, locking rod storage and a big rasied bow casting deck, this is a premier aluminum fishing boat.
Smoker Craft New Contour EditionSmoker Craft New Contour Edition
Upgraded Paint Scheme w/ Protective Clear Coat. Special Logos & Badging. Coordinated Fishing Seats. Interior Accents w/ Patterned Sea Dek Mats.
Main Features
Family Fun Meets Fishability
The Smoker Craft 210 GLS Sport is built for family outings, entertaining, and serious fishing.
With a tall windshield, full-height canvas, and a massive stern casting deck, it delivers
comfort, versatility, and space for every kind of day on the water.
Specifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Adventurer 210 GLS SPORT |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 250 hp |
| Beam: | 102" |
| Dry Weight: | 2275 lbs |
| Max Persons: | 8 / 1,100 lbs |
| Transom Height: | 25" |
| Fuel Capacity: | 42 gal |
| Length: | 20'6" |
| Number of Seats: | 4 |
| Interior Depth: | 30" |
| Depth: | 41" |
| Bottom Gauge: | .125" |
| Side Gauge: | 0.080" |
| Deadrise at Transom: | 19 deg |
| Aerated Recirculating Bow Livewell: | 15 gal |
| Aerated Recirculating Stern Livewell: | 25 gal |
| Lockable Center Road Storage: | 12 Rods 6'6" – 8'6" |
| Top Loading Port Rod Storage: | 9'0" Rods |





