
Smoker Craft Adventurer 178 SC PRO
Description
Maximum Value,
Pro-Level Performance.
The Excursion Pro 178 SC Pro by Smoker Craft offers pro-level features on a more compact sport fishing boat platform. With its durable construction, ample storage, and advanced features, it offers anglers unparalleled performance and comfort on the water.
VPS Performance Hull
Smoker Craft’s Gen 2 VPS hull delivers unmatched acceleration, handling, and ride quality, with performance strakes that boost bow lift and get you on plane faster — even with less horsepower.
Smoker Craft Gen 2 VPS HullSpecifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Adventurer 178 SC PRO |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 150 hp |
| Beam: | 96" |
| Dry Weight: | 1,731 lbs |
| Max Persons: | 7 / 900 lbs |
| Interior Depth: | 22" |
| Transom Height: | 25" |
| Fuel Capacity: | 31 gal |
| Length: | 17'11" |
| Depth: | 39" |
| Deadrise at Transom: | 15 deg |
| Number of Seats: | 3 |
| Rib Gauge: | 0.125" |
| Side Gauge: | 0.080" |
| Aerated Recirculating Bow Livewell: | 15 gal |
| Aerated Recirculating Stern Livewell: | 24 gal |
| Lockable Center Rod Storage: | 12 Rods 6'6" – 8'6" |
| Top Loading Port Rod Storage: | 8'6" Rods |




