
Cruise Big. Surf Bigger. 295XD
Description
THE FLAGSHIP OF JET-POWERED SURFING
With over 500 horsepower, expanded luxury space, enhanced DRiVE® X control, and advanced-level wakesurf capabilities, the all-new 295XD is the ultimate fusion of power, precision, and comfort. This is not just a wake boat—it’s a 29-foot statement.
15'' Connext® Touchscreen
The 295XD features a cutting-edge Connext touchscreen, the largest that Yamaha offers, seamlessly integrated into its minimalistic, floating helm design.
Head Compartment
Roomy, comfortable, and well-finished, this head compartment is perfect for attending to personal needs on the water, or use for storage.
Effortless Joystick Handling
Helm Master EX offers effortless joystick handling, pinpoint low-speed precision, and unwavering position control—even in challenging conditions.
Entertain Effortlessly
A plumbed freshwater sink, generous solid-surface counter, and lockable storage offer the elevated convenience you expect.
Spacious Interior
Thanks to the wide 9' beam, the deck and hull design maximize space, comfort, and versatility. This innovative layout offers ample room for passengers to relax and enjoy, ensuring a more enjoyable and spacious boating experience.
Twin Supercharged 1.8L Marine Engines
Supercharged and intercooled, Yamaha's SVHO engines deliver a combined 500 horsepower, channeled through Yamaha's renowned Jet Propulsion system for unmatched performance.
The Wake Series in
Action
See the Wake Series in Action
Wake Series
READY TO DO EVEN MORE ON THE WATER?
CATALINA II CLASSIC GAS GRILL
$729.99
The new Catalina II Gas Grill is versatile, portable, and perfect for feeding a large crew. Serves 6-8 people.
Find a Dealer
ENGEL® COOLERS
$396.99
Engel 25/35/45 High-Performance Coolers are roto-molded for toughness and durability. They are filled with 2 inches of insulation in the lid and on the sides and the bottom, helping to retain cold and ice for up to 8 days. The all silicone gaskets create a near airtight seal that is durable and will never lose its shape.
Find a Dealer
YAMAHA BOATING STARTER KIT
$262.99
Refreshed and Re-branded for 2021, the Yamaha Boating Starter Kit has all of your on the water essentials in one bag. Boating Starter Kit includes: (1) Yamaha Branded Wet/Dry storage bag, (4) Yamaha Branded PFD's, (1) Yamaha Throwable Cushion, (4) Yamaha Double Braided Dock Lines, (1) First Aid Kit and (1) Air Horn with Top, 3.5 oz can
Find a Dealer
YAMAHA SINGLE RIDER TUBE KIT
$206.99
This Kit features a 54” diameter deck tube with four deluxe handles and neoprene knuckle
guards and is equipped with a Boston valve for convenient inflating and deflating. Package includes a portable 12-volt pump to inflate quickly and effectively, a color-matched 16-strand tube tow rope and reinforced tow harness, drain vents, and boarding straps. Available in yellow and gray.
Find a Dealer
MAGMA® 5-PIECE PROFESSIONAL GRILL TOOL SET
$121.99
The MAGMA® 5-Piece Professional Grill Tool Set features four telescoping professional quality grilling tools made of mirror polished, marine-grade 18-9 stainless steel and a carrying case with a rubberized, soft-touch handle for an easy, secure grip. Tools adjust to three different operating lengths to meet any griller’s needs and collapse for compact storage in the carrying case (included).
Find a Dealer
Specifications
| Condition | New |
| Length | 28' 5" |
| Weight (lbs) | 7,249 |
| Beam | 9' 1" |
| Dead Rise | 20° |
| Fuel Tank Capacity (gal) | 111 |
| Seating Capacity (people) | Yacht Certified |
| Weight Capacity (lbs) | Yacht Certified |
| Yamaha Marine Engine | Twin Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engines |
| Stick-down Teak-style Marine-Grade Mat | ✓ |
| Removable Dinette Table with Pedestal | Mounts at Bow and Stern (feat. Marine-Grade Mat) |
| Bow Filler Inserts for Multiple Seating Configurations | ✓ |
| Hinged Seat Cushions | ✓ |
| Tilt Steering | ✓ |
| Upgraded Steering Wheel | ✓ |
| Upgraded Upholstery | ✓ |
| Chil-Cool Vinyl Upholstery | ✓ |
| Adjustable Captain's Chair with Flip-up Bolster | ✓ |
| Portside Entertainment Area | ✓ |
| Walk-through Bow Door | ✓ |
| Integrated Removable Cooler | ✓ |
| Head Compartment | Lockable w/ Plumbed Head, Sink & Countertop With light |
| Galley with Sink and Lockable Storage | ✓ |
| Docking Lights | ✓ |
| Courtesy Deck Lighting | RGB |
| Courtesy Tower Lighting | ✓ |
| Windlass w/ Anchor & Rode | ✓ |
| Dedicated Anchor and RoDe Locker | ✓ |
| Upgraded Aluminum Handles & Accents | ✓ |
| Cockpit Drainage System (CDS) | ✓ |
| LED Accent Lighting | ✓ |
| Integrated Swim Platform | ✓ |
| Upholstered Cushioned Seats | ✓ |
| Upholstered Cushioned Backrests | Articulating |
| 12-volt Outlet | ✓ |
| Stainless Steel Telescopic Reboarding Ladder | ✓ |
| Dinette Table Mount | ✓ |
| Custom Cut Marine-Grade Mat | ✓ |
| Stern (Wet) Storage | ✓ |
| Freshwater Shower | ✓ |
| Integrated Swim-up Seat | Stow-in-Place |
| Helm Master™ | ✓ |
| Helm Connext Screen (in) | 15" |
| Port Side Display | 3.5" |
| MFD w/ Maps | ✓ |
| Yamaha E-Series Features | ✓ |
| Drive-By-Wire Technology | ✓ |
| Helm Switch Panels | RGB |
| Wireless Charging Points | 3 |
| Marine Speakers | (7) Premium Audison |
| Tower Speakers | (2) Premium Audison |
| Stern Stereo Remote | ✓ |
| Stern Speakers | Hardtop Astern |
| 3 position "No Wake Mode™" Control | ✓ |
| Cruise Assist | ✓ |
| Battery Setup | Triple |
| Quiet Cruise Technology | ✓ |
| Integrated Ballast System | ✓ |
| Toe-in Jet Nozzle Position | ✓ |
| Integrated Electric WakeBooster | ✓ |
| Underwater Light | ✓ |
| Displacement (per engine) | 1812cc |
| Fuel Capacity | 111 |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded |
| 160 MM High-Pressure Pump | ✓ |
| Pump Clean-out Ports | ✓ |
| Oil Capacity per Engine (L) | 3.7 |
| Bow Rails | ✓ |
| Stainless Steel Pop-Up Cleats | 7 |
| Tow Hook | ✓ |
| Hard Top | ✓ |
| Premium Windshield Frame | ✓ |
| Windshield Mirror | Billet Aluminum |
| Aluminum Trailer | Optional (Twin Axle) |
| Dry Weight on Trailer (lbs) | 8449 |





