
Our Flagship Wakesurfer 255XD
Description
DRiVE X
Technology
The Ultimate Jet-Powered Wakesurfer
The 255XD, with its combined 500 horsepower, features cutting-edge DRiVE® X technology, exceptional wakesurf performance, and a stylish design.
E-Series® Throttle Control
Equipped with advanced Electronic Throttle Control, the system includes push button start/stop, RPM engine sync, and single throttle lever pairing.
Integrated WakeBooster®
With the push of a button on the Connext® Touchscreen, the integrated WakeBoosters® can be deployed on either side of the boat, creating adrenaline-pumping wakes for wakesurfing.
12.3'' Connext® Touchscreen
The 255XD features a cutting-edge Connext touchscreen, the largest that Yamaha offers, seamlessly integrated into its minimalistic, floating helm design.
Cool Comfort Touch Vinyl®
Engineered with a special heat-reflective coating, this innovative vinyl keeps surfaces cool to the touch while being resistant to mildew and fading, ensuring long-lasting comfort and durability.
Twin Supercharged 1.8L Marine Engines
Supercharged and intercooled, Yamaha's SVHO engines deliver a combined 500 horsepower, channeled through Yamaha's renowned Jet Propulsion system for unmatched performance.
Factory-Installed Ballast System
The 255XD comes equipped with a 1,600 lbs triple ballast system, an oversized billet aluminum rear view mirror, and a premium sound system specifically designed to enhance your towing experience.
The Wake Series in
Action
See the Wake Series in Action
Wake Series
READY TO DO EVEN MORE ON THE WATER?
SLINGSHOT® COASTER WAKESURF BOARD 2.0
$791.99
Redesigned! This custom, co-branded and co-developed wakesurf board was specifically
designed to work with Yamaha wake boats. The generous nose rocker minimizes the chances of catching the front of the board, while sharper edge rails provide for a nimble ride. Available in 5'0" and 5.3".
Find a Dealer
YAMAHA FLOATING ISLAND
$206.99
6 person floating island with a valve for easy inflating and deflating.
Find a Dealer
INFLATABLE PADDLE BOARD
$939.99
This 11' 6" Yamaha branded inflatable paddleboard kit features a 6" premium drop stitch construction. Kit includes board, pump, paddle, and storage case.
Find a Dealer
Specifications
| Condition | New |
| Length | 24' 6" |
| Weight | 4,656 |
| Beam | 8' 6" |
| Draft | 19" |
| Dead Rise | 20° |
| In-Water Height (Bridge Clearance) | 8' 1" |
| Fuel Tank Capacity (gal) | 75 |
| Seating Capacity/Weight Capacity | 12 |
| Weight Capacity (lbs) | 2350 |
| Storage Capacity (gal) | 613 |
| Height on Trailer | 11' |
| Height on Trailer with Tower Folded | 9'11" |
| Length on Trailer | 26'3" |
| Length on Trailer with Tongue Folded | 24'8" |
| Dry Weight on Trailer (lbs) | 5930 |
| Yamaha Marine Engine | Twin Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engines |
| Snap-In Custom Cut Marine-Grade Mat | ✓ |
| Ski Locker | ✓ |
| Removable Dinette Table with Pedestal | Mount at Stern |
| Bow Filler Inserts for Multiple Seating Configurations | ✓ |
| Hinged Seat Cushions | ✓ |
| Tilt Steering | ✓ |
| Upgraded Steering Wheel | ✓ |
| Upgraded Upholstery | ✓ |
| Cool Comfort Vinyl Upholstery | ✓ |
| Adjustable Captain's chair with Flip-Up Bolster | ✓ |
| Passenger-side Captain's Chair | ✓ |
| Portside Entertainment Area | ✓ |
| Lockable Passenger Side Glove Box | ✓ |
| Walk-through Bow Door | ✓ |
| Integrated Removable Cooler | ✓ |
| Enclosed Head Compartment | w/ Wardrobe Storage Features, Upholstered Interior & Light |
| Galley with Stow-in-Place Table and Storage | ✓ |
| Docking Lights | ✓ |
| Courtesy Deck Lighting | ✓ |
| Courtesy Tower Lighting | ✓ |
| Dedicated Anchor and Rope Locker | ✓ |
| Bow Reboarding Ladder | ✓ |
| Upgraded Aluminum Handles & Accents | ✓ |
| Cockpit Drainage System (CDS) | ✓ |
| LED Accent Lighting | ✓ |
| Integrated Swim Platform | ✓ |
| Upholstered Cushioned Seats | ✓ |
| Upholstered Cushioned Backrests | Articulating |
| 12-volt Outlet | ✓ |
| Stainless Steel Telescopic Reboarding Ladder | ✓ |
| Dinette Table Mount | ✓ |
| Custom Cut Marine-Grade Mat | ✓ |
| Stern (Wet) Storage | ✓ |
| DRiVE X | ✓ |
| Helm Connext Screen (in) | 12.3 |
| MFD w/ Maps | ✓ |
| Yamaha E-Series Features | ✓ |
| Drive-By-Wire Technology | ✓ |
| Helm Switch Panels | Blue LED Lit |
| Wireless Charging Points | 1 |
| Marine Speakers | (7) Premium Hertz |
| Tower Speakers | (2) Premium Hertz |
| Stern Stereo Remote | ✓ |
| Stern Speakers | ✓ |
| 3 position "No Wake Mode™" Control | ✓ |
| Cruise Assist | ✓ |
| Battery Setup | Dual |
| Quiet Cruise Technology | ✓ |
| Integrated Ballast System | ✓ |
| Toe-in Jet Nozzle Position | ✓ |
| Integrated Electric WakeBooster | ✓ |
| Underwater Light | ✓ |
| Displacement (per engine) | 1812cc |
| Fuel Capacity | 75 GAL |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded |
| 160 MM High-Pressure Pump | ✓ |
| Pump Clean-out Ports | ✓ |
| Oil Capacity per Engine (L) | 3.7 |
| Bow Rails | ✓ |
| Stainless Steel Pop-Up Cleats | 7 |
| Tow Hook | ✓ |
| BiminiTM Top | Extended |
| Premium Windshield Frame | ✓ |
| Aluminum Folding Wakeboard Tower with Tow Hook | ✓ |
| Wakeboard Racks | ✓ |
| Windshield Mirror | Billet Aluminum |
| Painted Trailer with Swing-away Tongue | ✓ |
| Galvanized Trailer with Swing-away Tongue | Optional (Tandem Axle) |
| Spare Tire and Mount | ✓ |





