
Versatility and Value 252XE
Description
Superior Design Meets Function
The 252XE, with its combined 400 horsepower, seamlessly integrates top watersports features with advanced technology to enhance your day on the water.
E-Series® Throttle Control
Equipped with advanced Electronic Throttle Control, the system includes push button start/stop, RPM engine sync, and single throttle lever pairing.
TWIN 1.9L HIGH OUTPUT YAMAHA MARINE ENGINES
These twin four-stroke, four-cylinder, 16-valve High Output Yamaha marine engines deliver smooth acceleration and impressive top speed, providing excellent towing power for all your watersports activities.
Bimini Top
Enjoy the comfort and protection provided by the premium Bimini top that offers ample shade from the sun, helping to keep you cool on hot days, and provides shelter from unexpected inclement weather.
Stern Seatback Storage
Enjoy the convenience of flip-up seat-back rests at the stern, providing easy access to additional storage space. This thoughtful design allows you to keep essential items close at hand while maximizing the use of available space.
Spacious Interior
This 25-foot platform has a spacious interior, making it feel larger than its size. Yamaha takes advantage of every inch of room, providing a significantly more comfortable riding experience.
Premium Prep Area
Effortlessly prepare for entertaining by flipping up the galley table located behind the captain's chair, transforming the space in seconds.
The Wake Series in
Action
See the Wake Series in Action
Wake Series
READY TO DO EVEN MORE ON THE WATER?
SLINGSHOT® COASTER WAKESURF BOARD 2.0
$791.99
Redesigned! This custom, co-branded and co-developed wakesurf board was specifically
designed to work with Yamaha wake boats. The generous nose rocker minimizes the chances of catching the front of the board, while sharper edge rails provide for a nimble ride. Available in 5'0" and 5.3".
Find a Dealer
YAMAHA FLOATING ISLAND
$206.99
6 person floating island with a valve for easy inflating and deflating.
Find a Dealer
INFLATABLE PADDLE BOARD
$939.99
This 11' 6" Yamaha branded inflatable paddleboard kit features a 6" premium drop stitch construction. Kit includes board, pump, paddle, and storage case.
Find a Dealer
Specifications
| Condition | New |
| Length | 24' 6" |
| Weight (lbs) | 4,142 |
| Beam | 8' 6" |
| Draft | 19" |
| Dead Rise | 20° |
| In-Water Height (Bridge Clearance) | 8' 1" |
| Fuel Tank Capacity (gal) | 75 |
| Seating Capacity/Weight Capacity | 12 |
| Weight Capacity (lbs) | 2350 |
| Storage Capacity (gal) | 613 |
| Height on Trailer | 11' |
| Height on Trailer with Tower Folded | 9'3" |
| Length on Trailer | 26'3" |
| Length on Trailer with Tongue Folded | 24'8" |
| Dry Weight on Trailer (lbs) | 5760 |
| Snap-In Custom Cut Marine-Grade Mat | ✓ |
| Ski Locker | ✓ |
| Removable Dinette Table with Pedestal | Mount at Stern |
| Bow Filler Inserts for Multiple Seating Configurations | ✓ |
| Hinged Seat Cushions | ✓ |
| Tilt Steering | ✓ |
| Upgraded Steering Wheel | ✓ |
| Upgraded Upholstery | ✓ |
| Adjustable Captain's chair with Flip-Up Bolster | ✓ |
| Passenger-side Captain's Chair | ✓ |
| Portside Entertainment Area | ✓ |
| Lockable Passenger Side Glove Box | ✓ |
| Walk-through Bow Door | ✓ |
| Integrated Removable Cooler | ✓ |
| Head Compartment | w/ Wardrobe Storage Features, Upholstered Interior & Light |
| Galley with Stow-in-Place Table and Storage | ✓ |
| Docking Lights | ✓ |
| Courtesy Deck Lighting | ✓ |
| Courtesy Tower Lighting | ✓ |
| Dedicated Anchor and Rope Locker | ✓ |
| Bow Reboarding Ladder | ✓ |
| Upgraded Aluminum Handles & Accents | ✓ |
| Cockpit Drainage System (CDS) | ✓ |
| Integrated Swim Platform | ✓ |
| Upholstered Cushioned Seats | ✓ |
| Upholstered Cushioned Backrests | ✓ |
| 12-volt Outlet | ✓ |
| Stainless Steel Telescopic Reboarding Ladder | ✓ |
| Dinette Table Mount | ✓ |
| Custom Cut Marine-Grade Mat | ✓ |
| Stern (Wet) Storage | ✓ |
| Helm Connext Screen (in) | 12.3 |
| MFD w/ Maps | ✓ |
| Yamaha E-Series Features | ✓ |
| Drive-By-Wire Technology | ✓ |
| Helm Switch Panels | Black |
| Wireless Charging Points | 1 |
| Marine Speakers | (7) Hertz |
| Tower Speakers | (2) Hertz |
| Stern Stereo Remote | ✓ |
| Stern Speakers | ✓ |
| 3 position "No Wake Mode™" Control | ✓ |
| Cruise Assist | ✓ |
| Battery Setup | Dual |
| Rack & Pinion Steering | ✓ |
| Quiet Cruise Technology | ✓ |
| Integrated Ballast System | ✓ |
| Toe-in Jet Nozzle Position | ✓ |
| Articulating Keel System | ✓ |
| Underwater Light | ✓ |
| Yamaha Marine Engine | Twin 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engines |
| Displacement (per engine) | 1898cc |
| Fuel Capacity | 75 GAL |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| 155 MM High-Pressure Pump | ✓ |
| Pump Clean-out Ports | ✓ |
| Oil Capacity per Engine (L) | 2.6 |
| Bow Rails | ✓ |
| Stainless Steel Pop-Up Cleats | 7 |
| Tow Hook | ✓ |
| BiminiTM Top | ✓ |
| Aluminum Folding Wakeboard Tower with Tow Hook | ✓ |
| Wakeboard Racks | ✓ |
| Windshield Mirror | ✓ |
| Painted Trailer with Swing-away Tongue | ✓ |
| Galvanized Trailer with Swing-away Tongue | Optional (Tandem Axle) |
| Spare Tire and Mount | ✓ |





