
Class Value AR250
Description
TOTAL WAKESPORTS EXCITEMENT
Experience unparalleled value for its size with the AR250. Its stylish watersports design, powered by robust 1.9L Yamaha engines, offers ample space, storage, and features for the active family to maximize their time on the water.
Signature Swim Platform
This signature swim platform features plush rear-facing lounge seating, providing ample room to stretch out. It also includes quick access to the patented clean-out ports, allowing you to clear debris from the jet pump while staying dry.
Bow Seating
The innovative deck design maximizes space for lounging, ensuring comfort and versatility. With bow filler cushions, you can transform the area into a spacious lounge, perfect for relaxing and soaking up the sun.
TWIN 1.9L HIGH OUTPUT YAMAHA MARINE ENGINES
These twin four-stroke, four-cylinder, 16-valve High Output Yamaha marine engines deliver smooth acceleration and impressive top speed, providing excellent towing power for all your watersports activities.
Jet Pump Clean-out Port
Yamaha's patented jet pump cleanout port is designed for easy debris clearing without getting wet.
Watersports Tower
The forward-swept aluminum tower is perfect for all watersports fun. It's also an excellent spot to mount speakers and board racks, enhancing your overall experience on the water.
Portside Storage
The deck and hull design maximizes space, offering a spacious, comfortable, and versatile storage area. Perfect for stowing gear, this compartment ensures you have plenty of room for all your gear.
READY TO DO EVEN MORE ON THE WATER?
CATALINA II CLASSIC GAS GRILL
$729.99
The new Catalina II Gas Grill is versatile, portable, and perfect for feeding a large crew. Serves 6-8 people.
Find a Dealer
ENGEL® COOLERS
$396.99
Engel 25/35/45 High-Performance Coolers are roto-molded for toughness and durability. They are filled with 2 inches of insulation in the lid and on the sides and the bottom, helping to retain cold and ice for up to 8 days. The all silicone gaskets create a near airtight seal that is durable and will never lose its shape.
Find a Dealer
YAMAHA 2-RIDER DECK TUBE
$235.99
This Deck Tube is a wild ride for up to two thrill-seekers. Features topside stabilizer fins, four deluxe nylon-wrapped handles with neoprene knuckle guards to provide a sure and comfortable grip, tough heavy-gauge virgin PVC bladder and fully covered with a durable double-stitched nylon cover.
Find a Dealer
YAMAHA FLOATING ISLAND
$206.99
6 person floating island with a valve for easy inflating and deflating.
Find a Dealer
INFLATABLE PADDLE BOARD
$939.99
This 11' 6" Yamaha branded inflatable paddleboard kit features a 6" premium drop stitch construction. Kit includes board, pump, paddle, and storage case.
Find a Dealer
Specifications
| Condition | New |
| Length | 24' 6" |
| Dry Weight (lbs) | 4,021 |
| Beam | 8' 6" |
| Draft | 19" |
| Dead Rise | 20° |
| In-Water Height (Bridge Clearance) | 8'1" |
| Fuel Tank Capacity (gal) | 75 |
| Seating Capacity (people) | 12 |
| Weight Capacity (lbs) | 2600 |
| Storage Capacity (gal) | 731 |
| Height on Trailer | 11' |
| Height on Trailer with Tower Folded | 9'3" |
| Length on Trailer | 26'3" |
| Length on Trailer with Tongue Folded | 24'8" |
| Dry Weight on Trailer (lbs) | 5,224 |
| Snap-in Marine-Grade Woven Floor Mat | ✓ |
| Ski Locker | ✓ |
| Removable Dinette Table with Pedestal | Mounts at Cockpit and Stern |
| Bow Filler Inserts for Multiple Seating Configurations | ✓ |
| Hinged Seat Cushions | ✓ |
| Tilt Steering | ✓ |
| Adjustable Captain's Chair with Flip-up Bolster | ✓ |
| Passenger-side Captain's Chair | ✓ |
| Portside Entertainment Area | ✓ |
| Lockable Passenger Side Glove Box | ✓ |
| Walk-through Bow Door | ✓ |
| Integrated Removable Cooler | ✓ |
| Head Compartment | w/ Light |
| Courtesy Deck Lighting | ✓ |
| Dedicated Anchor and Rope Locker | ✓ |
| Bow Reboarding Ladder | ✓ |
| Upgraded Aluminum Handles & Accents | ✓ |
| Cockpit Drainage System (CDS) | ✓ |
| Integrated Swim Platform | ✓ |
| Upholstered Cushioned Backrests | w/ Storage |
| 12-volt Outlet | ✓ |
| Stainless Steel Telescopic Reboarding Ladder | ✓ |
| Dinette Table Mount | ✓ |
| Marine-Grade Mat | ✓ |
| Stern (Wet) Storage | ✓ |
| Factory Installed Swim-up Seat Bracket | ✓ |
| Helm Connext Screen (in) | 7 |
| MFD w/ Maps | ✓ |
| Wireless Charging Points | 1 |
| Marine Speakers | 6 |
| Stern Stereo Remote | ✓ |
| Stern Speakers | ✓ |
| 3 position "No Wake Mode™" Control | ✓ |
| Cruise Assist | ✓ |
| Battery Setup | Dual |
| Rack & Pinion Steering | ✓ |
| Quiet Cruise Technology | ✓ |
| Articulating Keel System | ✓ |
| Yamaha Marine Engine | Twin 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engines |
| Displacement (per engine) | 1898cc |
| Fuel Capacity (gal) | 75 |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| 155 MM High-Pressure Pump | ✓ |
| Pump Clean-out Ports | ✓ |
| Oil Capacity per Engine (L) | 2.6 |
| Bow Rails | ✓ |
| Stainless Steel Pop-up Cleats | 7 |
| Tow Hook | ✓ |
| BiminiTM Top | ✓ |
| Aluminum Folding Wakeboard Tower with Tow Hook | ✓ |
| Windshield Mirror | ✓ |
| Painted Trailer with Swing-away Tongue | ✓ |
| Galvanized Trailer with Swing-away Tongue | Optional (Tandem Axle) |
| Spare Tire and Mount | ✓ |





