
Premium Appointments 222S
Description
Timeless Style, Premium Performance
The 222S combines timeless styling, premium refinements, and class-leading performance in an affordable 22-foot package.
Minimalistic Helm Design with Connext® Touchscreen
Enjoy a larger, clearer 7-inch touchscreen that enhances your boating experience with intuitive controls and seamless integration.
Wireless Charging
Comes with a wireless charging smartphone holder at the helm and a portside charging pad, ensuring your devices stay charged.
Yamaha 1.9L HO Marine Engines
Equipped with the largest displacement engines in a jet boat today, these twin 1898cc Yamaha marine engines deliver quick and smooth acceleration and class-leading top speeds.
Signature Swim Platform
Yamaha's innovative swim-up seating transforms the stern into a comfortable lounge area that includes beverage mounts, plush backrest cushions, and easy access to the patented jet pump cleanout ports.
Watersports Tower with Bimini Top
This forward-swept aluminum tower combines sleek styling with functionality. Its Bimini top provides both a striking appearance and ample shade.
In-Floor Storage
Designed for your convenience, the oversized in-floor storage compartment holds wakeboards and extra gear, keeping your boat clutter-free and your items easily accessible.
The 22 FT Series in
Action
See the 22 FT Series in Action
22 FT Series
READY TO DO EVEN MORE ON THE WATER?
22FT WAKESURF PACKAGE
$1,751.99
22FT WakeBooster® fits all '2023~ Yamaha 22FT Boats. Kit includes:
Find a Dealer
ENGEL® COOLERS
$396.99
Engel 25/35/45 High-Performance Coolers are roto-molded for toughness and durability. They are filled with 2 inches of insulation in the lid and on the sides and the bottom, helping to retain cold and ice for up to 8 days. The all silicone gaskets create a near airtight seal that is durable and will never lose its shape.
Find a Dealer
STERN SWIM UP SEAT KIT
$757.99
Swim Up Seat Kit includes two removable seats that attach to the factory provided stern seat brackets under the platform, sitting below the water's surface, providing comfortable in-water seating.
Available in warm and cool tones to match your boats interior on select models.
Find a Dealer
YAMAHA 2-RIDER DECK TUBE
$235.99
This Deck Tube is a wild ride for up to two thrill-seekers. Features topside stabilizer fins, four deluxe nylon-wrapped handles with neoprene knuckle guards to provide a sure and comfortable grip, tough heavy-gauge virgin PVC bladder and fully covered with a durable double-stitched nylon cover.
Find a Dealer
YAMAHA FLOATING ISLAND
$206.99
6 person floating island with a valve for easy inflating and deflating.
Find a Dealer
INFLATABLE PADDLE BOARD
$939.99
This 11' 6" Yamaha branded inflatable paddleboard kit features a 6" premium drop stitch construction. Kit includes board, pump, paddle, and storage case.
Find a Dealer
Specifications
| Condition | New |
| Length | 22' |
| Dry Weight (lbs) | 3,779 |
| Beam | 8' 6" |
| Draft | 19" |
| Dead Rise | 20° |
| In-Water Height (Bridge Clearance) | 7'7" |
| Fuel Tank Capacity (gal) | 70 |
| Seating Capacity (people) | 10 |
| Weight Capacity (lbs) | 2,200 |
| Storage Capacity (gal) | 502 |
| Height on Trailer | 10'7" |
| Height on Trailer with Tower Folded | 9'5" |
| Length on Trailer | 24' |
| Length on Trailer with Tongue Folded | 22'6" |
| Dry Weight on Trailer (lbs) | 4992 |
| Snap-in Teak-style Marine-Grade Mat | ✓ |
| Ski Locker | ✓ |
| Removable Dinette Table with Pedestal | Mounts at Cockpit and Stern (feat. Marine-Grade Mat) |
| Bow Filler Inserts for Multiple Seating Configurations | 22' |
| Hinged Seat Cushions | ✓ |
| Tilt Steering | ✓ |
| Upgraded Steering Wheel | ✓ |
| Upgraded Upholstery | ✓ |
| Adjustable Captain's Chair with Flip-up Bolster | ✓ |
| Passenger-side Captain's Chair | ✓ |
| Portside Entertainment Area | ✓ |
| Lockable Passenger Side Glove Box | ✓ |
| Walk-through Bow Door | ✓ |
| Integrated Removable Cooler | ✓ |
| Docking Lights | ✓ |
| Courtesy Deck Lighting | ✓ |
| Dedicated Anchor and Rope Locker | ✓ |
| Bow Reboarding Ladder | ✓ |
| Upgraded Aluminum Handles & Accents | ✓ |
| Cockpit Drainage System (CDS) | ✓ |
| Integrated Swim Platform | ✓ |
| Upholstered Cushioned Seats | ✓ |
| Upholstered Cushioned Backrests | w/ Storage |
| 12-volt Outlet | ✓ |
| Stainless Steel Telescopic Reboarding Ladder | ✓ |
| Dinette Table Mount | ✓ |
| Marine-Grade Mat | ✓ |
| Stern (Wet) Storage | ✓ |
| Factory Installed Swim-up Seat Bracket | ✓ |
| Swim-up Seat Accessory Included | ✓ |
| Helm Connext Screen (in) | 7 |
| MFD w/ Maps | ✓ |
| Helm Switch Panels | Black |
| Wireless Charging Points | 2 |
| Marine Speakers | 6 |
| Stern Stereo Remote | ✓ |
| Stern Speakers | ✓ |
| 3 position "No Wake Mode™" Control | ✓ |
| Cruise Assist | ✓ |
| Battery Setup | Dual |
| Rack & Pinion Steering | ✓ |
| Quiet Cruise Technology | ✓ |
| Articulating Keel System | ✓ |
| Underwater Light | ✓ |
| Yamaha Marine Engine | Twin 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engines |
| Displacement (per engine) | 1898cc |
| Fuel Capacity (gal) | 70 |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| 155 MM High-Pressure Pump | ✓ |
| Pump Clean-out Ports | ✓ |
| Oil Capacity per Engine (L) | 2.6 |
| Bow Rails | ✓ |
| Stainless Steel Pop-up Cleats | 6 |
| Tow Hook | ✓ |
| BiminiTM Top | ✓ |
| Aluminum Folding Wakeboard Tower with Tow Hook | ✓ |
| Windshield Mirror | ✓ |
| Painted Trailer with Swing-away Tongue | ✓ |
| Galvanized Trailer with Swing-away Tongue | Optional (Tandem Axle) |
| Spare Tire and Mount | ✓ |





