
Performance and Value SX250
Description
Exceed Your Expectations
With 400 horsepower, an innovative hull design, ample storage, and a functional layout, this boat is an unbeatable value.
Signature Swim Platform
This signature swim platform features plush rear-facing lounge seating, providing ample room to stretch out. It also includes quick access to the patented clean-out ports, allowing you to clear debris from the jet pump while staying dry.
TWIN 1.9L HIGH OUTPUT YAMAHA MARINE ENGINES
These twin four-stroke, four-cylinder, 16-valve High Output Yamaha marine engines deliver smooth acceleration and impressive top speed, providing excellent towing power for all your watersports activities.
Floating Helm with Connext® Touchscreen
The minimalistic "floating" helm design contributes to a sophisticated and stylish helm layout, creating a sleek and modern appearance.
Jet Pump Clean-out Port
Yamaha's patented jet pump cleanout port is designed for easy debris clearing without getting wet.
In-Floor Storage
Designed for your convenience, the oversized in-floor storage compartment holds wakeboards and extra gear, keeping your boat clutter-free and your items easily accessible.
Bow Seating
The innovative deck design maximizes space for lounging, ensuring comfort and versatility. With bow filler cushions, you can transform the area into a spacious lounge, perfect for relaxing and soaking up the sun.
READY TO DO EVEN MORE ON THE WATER?
CATALINA II CLASSIC GAS GRILL
$729.99
The new Catalina II Gas Grill is versatile, portable, and perfect for feeding a large crew. Serves 6-8 people.
Find a Dealer
ENGEL® COOLERS
$396.99
Engel 25/35/45 High-Performance Coolers are roto-molded for toughness and durability. They are filled with 2 inches of insulation in the lid and on the sides and the bottom, helping to retain cold and ice for up to 8 days. The all silicone gaskets create a near airtight seal that is durable and will never lose its shape.
Find a Dealer
YAMAHA 2-RIDER DECK TUBE
$235.99
This Deck Tube is a wild ride for up to two thrill-seekers. Features topside stabilizer fins, four deluxe nylon-wrapped handles with neoprene knuckle guards to provide a sure and comfortable grip, tough heavy-gauge virgin PVC bladder and fully covered with a durable double-stitched nylon cover.
Find a Dealer
YAMAHA FLOATING ISLAND
$206.99
6 person floating island with a valve for easy inflating and deflating.
Find a Dealer
INFLATABLE PADDLE BOARD
$939.99
This 11' 6" Yamaha branded inflatable paddleboard kit features a 6" premium drop stitch construction. Kit includes board, pump, paddle, and storage case.
Find a Dealer
Specifications
| Condition | New |
| Length | 24' 6" |
| Dry Weight (lbs) | 3,931 |
| Beam | 8' 6" |
| Draft | 19" |
| Dead Rise | 20° |
| In-Water Height (Bridge Clearance) | 4'10" |
| Fuel Tank Capacity (gal) | 75 |
| Seating Capacity (people) | 12 |
| Weight Capacity (lbs) | 2600 |
| Storage Capacity (gal) | 731 |
| Height on Trailer | 7'10" |
| Length on Trailer | 26'3" |
| Length on Trailer with Tongue Folded | 24'8" |
| Dry Weight on Trailer (lbs) | 5,134 |
| Snap-in Marine-Grade Woven Floor Mat | ✓ |
| Ski Locker | ✓ |
| Removable Dinette Table with Pedestal | Mounts at Cockpit and Stern |
| Bow Filler Inserts for Multiple Seating Configurations | ✓ |
| Hinged Seat Cushions | ✓ |
| Tilt Steering | ✓ |
| Adjustable Captain's Chair with Flip-up Bolster | ✓ |
| Passenger-side Captain's Chair | ✓ |
| Portside Entertainment Area | ✓ |
| Lockable Passenger Side Glove Box | ✓ |
| Walk-through Bow Door | ✓ |
| Integrated Removable Cooler | ✓ |
| Head Compartment | w/ Light |
| Courtesy Deck Lighting | ✓ |
| Dedicated Anchor and Rope Locker | ✓ |
| Bow Reboarding Ladder | ✓ |
| Upgraded Aluminum Handles & Accents | ✓ |
| Cockpit Drainage System (CDS) | ✓ |
| Integrated Swim Platform | ✓ |
| Upholstered Cushioned Backrests | w/ Storage |
| 12-volt Outlet | ✓ |
| Stainless Steel Telescopic Reboarding Ladder | ✓ |
| Dinette Table Mount | ✓ |
| Marine-Grade Mat | ✓ |
| Stern (Wet) Storage | ✓ |
| Factory Installed Swim-up Seat Bracket | ✓ |
| Helm Connext Screen (in) | 7 |
| MFD w/ Maps | ✓ |
| Wireless Charging Points | 1 |
| Marine Speakers | 6 |
| Stern Stereo Remote | ✓ |
| Stern Speakers | ✓ |
| 3 position "No Wake Mode™" Control | ✓ |
| Cruise Assist | ✓ |
| Battery Setup | Dual |
| Rack & Pinion Steering | ✓ |
| Quiet Cruise Technology | ✓ |
| Articulating Keel System | ✓ |
| Yamaha Marine Engine | Twin 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engines |
| Displacement (per engine) | 1898cc |
| Fuel Capacity (gal) | 75 |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| 155 MM High-Pressure Pump | ✓ |
| Pump Clean-out Ports | ✓ |
| Oil Capacity per Engine (L) | 2.6 |
| Bow Rails | ✓ |
| Stainless Steel Pop-up Cleats | 7 |
| Tow Hook | ✓ |
| BiminiTM Top | ✓ |
| Painted Trailer with Swing-away Tongue | ✓ |
| Galvanized Trailer with Swing-away Tongue | Optional (Tandem Axle) |
| Spare Tire and Mount | ✓ |





