
Versatility Meets Classic Design SX220
Description
Unmatched Value, Versatility, and Affordability
With its roomy cockpit, abundant storage, and fuel-efficient dual engines, this boat offers exceptional value and versatility, all at an affordable price.
Minimalistic Helm Design with Connext® Touchscreen
Features a 5-inch multi-color Connext® touchscreen that serves as the central hub for entertainment functions, GPS mapping, and essential boat system data while underway.
Wet Storage
Plenty of versatile storage, ensuring you have ample room for all your accessories and essentials.
Wireless Charging
The SX220 comes with a wireless charging smartphone holder at the helm and a portside charging pad, ensuring your devices stay charged.
Portside Storage
Large portside storage compartment keeps your boat clutter-free, providing convenient space for all your essentials.
Bow Seating
Roomy bow seating, complete with beverage mounts and backrest cushions for maximum comfort.
Spacious Interior
The 22-foot platform has a spacious interior as well as large bow and cockpit areas, creating a significantly roomier, more comfortable riding experience.
The 22 FT Series in
Action
See the 22 FT Series in Action
22 FT Series
READY TO DO EVEN MORE ON THE WATER?
ENGEL® COOLERS
$396.99
Engel 25/35/45 High-Performance Coolers are roto-molded for toughness and durability. They are filled with 2 inches of insulation in the lid and on the sides and the bottom, helping to retain cold and ice for up to 8 days. The all silicone gaskets create a near airtight seal that is durable and will never lose its shape.
Find a Dealer
MAGMA® TRAILMATE™ GAS GRILL
$408.99
Enhance your outdoor activities with this compact, go-anywhere TrailMate™ Gas Grill. This is perfect grill for any small crew or gathering and features fold-away legs and 108 sq. in. grilling area. Mount sold separately. Measures: 9" x 12". Note: Mount fits 2013 and newer boat models only.
Find a Dealer
STERN SWIM UP SEAT KIT
$757.99
Swim Up Seat Kit includes two removable seats that attach to the factory provided stern seat brackets under the platform, sitting below the water's surface, providing comfortable in-water seating.
Available in warm and cool tones to match your boats interior on select models.
Find a Dealer
YAMAHA 3-RIDER DECK TUBE
$330.99
This high performance three-rider towable has fins on the top to help riders stay on the tube and out of the water. Features six deluxe nylon-wrapped handles with neoprene knuckle guards to provide a sure and comfortable grip and a 30-gauge virgin PVC bladder fully covered with an 840D double-stitched nylon cover.
Find a Dealer
YAMAHA FLOATING ISLAND
$206.99
6 person floating island with a valve for easy inflating and deflating.
Find a Dealer
INFLATABLE PADDLE BOARD
$939.99
This 11' 6" Yamaha branded inflatable paddleboard kit features a 6" premium drop stitch construction. Kit includes board, pump, paddle, and storage case.
Find a Dealer
Specifications
| Condition | New |
| Length | 22' |
| Weight (lbs) | 3,457 |
| Beam | 8' 6" |
| Draft | 19" |
| Dead Rise | 20° |
| In-Water Height (Bridge Clearance) | 4'10" |
| Fuel Tank Capacity (gal) | 70 |
| Seating Capacity (people) | 10 |
| Weight Capacity (lbs) | 2,200 |
| Storage Capacity (gal) | 502 |
| Height on Trailer | 7'10" |
| Length on Trailer | 24' |
| Length on Trailer with Tongue Folded | 22'6" |
| Dry Weight on Trailer (lbs) | 4657 |
| Dry Weight (lbs) | 3,457 |
| Snap-in Marine-Grade Woven Floor Mat | ✓ |
| Ski Locker | ✓ |
| Removable Dinette Table with Pedestal | Mount at Cockpit (feat. Marine-Grade Mat) |
| Bow Filler Inserts for Multiple Seating Configurations | ✓ |
| Hinged Seat Cushions | ✓ |
| Tilt Steering | ✓ |
| Adjustable Captain's Chair with Flip-up Bolster | ✓ |
| Passenger-side Captain's Chair | ✓ |
| Portside Entertainment Area | ✓ |
| Walk-through Bow Door | ✓ |
| Integrated Removable Cooler | ✓ |
| Courtesy Deck Lighting | ✓ |
| Dedicated Anchor and Rope Locker | ✓ |
| Bow Reboarding Ladder | ✓ |
| Cockpit Drainage System (CDS) | ✓ |
| Integrated Swim Platform | ✓ |
| Upholstered Cushioned Backrests | w/ Storage |
| 12-volt Outlet | ✓ |
| Stainless Steel Telescopic Reboarding Ladder | ✓ |
| Marine-Grade Mat | ✓ |
| Stern (Wet) Storage | ✓ |
| Factory Installed Swim-up Seat Bracket | ✓ |
| Helm Connext Screen (in) | 5 |
| Helm Switch Panels | Black |
| Wireless Charging Points | 2 |
| Marine Speakers | 4 |
| 3 position "No Wake Mode™" Control | ✓ |
| Cruise Assist | ✓ |
| Battery Setup | Dual |
| Rack & Pinion Steering | ✓ |
| Quiet Cruise Technology | ✓ |
| Articulating Keel System | ✓ |
| Yamaha Marine Engine | Twin 3-cylinder, 4-stroke TR-1 Yamaha Marine Engines |
| Displacement (per engine) | 1049cc |
| Fuel Capacity (gal) | 70 |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| 155 MM High-Pressure Pump | ✓ |
| Pump Clean-out Ports | ✓ |
| Oil Capacity per Engine (L) | 3.4 |
| Bow Rails | ✓ |
| Stainless Steel Pop-up Cleats | 6 |
| Tow Hook | ✓ |
| BiminiTM Top | ✓ |
| Windshield Mirror | ✓ |
| Painted Trailer with Swing-away Tongue | ✓ |
| Galvanized Trailer with Swing-away Tongue | Optional (Tandem Axle) |
| Spare Tire and Mount | ✓ |





