
Value and Versatility 220 FSH Sport
Description
Fish to Wake
Enjoy the perfect blend of versatility and affordability with the 220 FSH Sport. Whether you're wakesurfing, fishing, cruising, or entertaining, this dual-engine boat is an excellent choice for coastal living.
Innovative Helm Layout
Equipped with the 5” Connext® control system and ample space for integrating third-party electronics.
SPACIOUS INTERIOR
The 22-foot platform has a spacious interior, making it feel larger than its size. Yamaha takes advantage of every inch of room, providing a significantly more comfortable riding experience.
Jet Pump Clean-out Port
Yamaha's innovative cleanout ports, equipped with a simple twist-to-lock design, offer quick and easy access to the jet pumps for easy debris removal.
Anchor Locker
Designed with a dedicated compartment, this anchor locker is perfect for securely storing your Danforth anchor, ensuring easy access and safe storage.
Livewell
The 26-gallon livewell ensures your bait stays fresh and ready whenever you need it.
Console Storage
This generously sized area is perfect for changing or storing your gear. Equipped with a privacy curtain, it provides a convenient and discreet space for all your needs.
The 22 FT Center Console Series in
Action
See the Center Console Series in Action
Center Console Series
READY TO DO EVEN MORE ON THE WATER?
22 & 25 FT FSH DASH COVER
$98.99
Fits '21~ 252/255 FSH Protect the instrumentation on your 22 & 25 FT FSH with this easy to install dash cover. Featuring a pin-up setting for additional help with visibility. The cover attaches to the center console with marine grade snaps.
Find a Dealer
25 FT FSH HARDTOP STORAGE
$396.99
EVA molded-foam provides for a perfect-fit on the 22' & 25’ FSH hardtop. Featuring an exterior mesh pocket for quick access, a zip-down organizer for personal items, and a hanging “net” for PFDs. Installed with fasteners, hard mounted to the fiberglass top.
Find a Dealer
MAGMA® TRAILMATE™ GAS GRILL
$408.99
Enhance your outdoor activities with this compact, go-anywhere TrailMate™ Gas Grill. This is perfect grill for any small crew or gathering and features fold-away legs and 108 sq. in. grilling area. Mount sold separately. Measures: 9" x 12". Note: Mount fits 2013 and newer boat models only.
Find a Dealer
STERN SWIM UP SEAT KIT
$757.99
Swim Up Seat Kit includes two removable seats that attach to the factory provided stern seat brackets under the platform, sitting below the water's surface, providing comfortable in-water seating.
Available in warm and cool tones to match your boats interior on select models.
Find a Dealer
YAMAHA 2-RIDER DECK TUBE
$235.99
This Deck Tube is a wild ride for up to two thrill-seekers. Features topside stabilizer fins, four deluxe nylon-wrapped handles with neoprene knuckle guards to provide a sure and comfortable grip, tough heavy-gauge virgin PVC bladder and fully covered with a durable double-stitched nylon cover.
Find a Dealer
INFLATABLE PADDLE BOARD
$939.99
This 11' 6" Yamaha branded inflatable paddleboard kit features a 6" premium drop stitch construction. Kit includes board, pump, paddle, and storage case.
Find a Dealer
22 FSH Overhead storage box
$365.99
Find a Dealer
22 FSH GUNWALE MAT KIT - WARM
$579.99
Find a Dealer
22 FSH GUNWALE MAT KIT - COOL
$579.99
Find a Dealer
Specifications
| Condition | New |
| Length | 22' |
| Weight (lbs) | 3,325 |
| Beam | 8'6" |
| Draft | 19" |
| Dead Rise | 20° |
| In-Water Height (Bridge Clearance) | 9' |
| Fuel Tank Capacity (gal) | 75 |
| Seating Capacity (people) | 10 |
| Weight Capacity (lbs) | 2200 |
| Storage Capacity (gal) | 718 |
| Height on Trailer (fully rigged) | 11' |
| Length on Trailer | 24 |
| Length on Trailer with Tongue Folded | 22'6" |
| Dry Weight on Trailer (lbs) | 4525 |
| Yamaha Marine Engine | Twin 3-cylinder, 4-stroke TR-1 Yamaha Marine Engines |
| Dedicated Anchor and Rope Locker | ✓ |
| Insulated Fish Box | ✓ |
| Bow Seating with Storage | ✓ |
| Storage Pod | ✓ |
| Integrated Rod/Cup Holder | 4 |
| In-Floor Storage w/ Dedicated Space for 5-Gallon Bucket | ✓ |
| Front Console Seat | ✓ |
| Lockable Console Compartment/Changing Area with Light | ✓ |
| Courtesy Lights | 2 |
| Removable Windshield | ✓ |
| Windshield | Acrylic |
| Lockable Helm Glove Box | ✓ |
| Tilt Steering | ✓ |
| Side Console Rod Storage | 6 |
| Gunwale Rod Storage | 6 |
| Horizontal Rod Storage | 8 |
| T-Top Rod Holders | 4 |
| Leaning Post | w/ convertible backrest |
| Cooler w/ Storage Under Leaning Post | ✓ |
| Jump Seats | Folding w/ removable backrests |
| Gunwale Padding | ✓ |
| Slip-Resistant/Easy-Clean Floor | ✓ |
| Cockpit Drainage System (CDS) | ✓ |
| Stainless Steel Corrosion Resistant Hardware | ✓ |
| Integrated Swim Platform | ✓ |
| Upholstered Cushioned Backrests | ✓ |
| Stern (Wet) Storage | ✓ |
| Aerated Stern Livewell (gal) | 26 |
| Integrated Drink Holders | 2 |
| Stainless Steel Telescopic Reboarding Ladder | ✓ |
| Connext Screen (in) | 5 |
| Marine Speakers | 4 |
| 3 position "No Wake Mode™" Control | ✓ |
| Cruise Assist | ✓ |
| Analog Compass | ✓ |
| Water Temperature | ✓ |
| Depth Finder | ✓ |
| Battery Setup | Dual |
| Rack and Pinion Steering | ✓ |
| Articulating Keel System | ✓ |
| Jet WashTM Raw Water Washdown System with 3 RPM Settings | ✓ |
| Custom Trolling Motor Mount | ✓ |
| Quiet Cruise Technology | ✓ |
| Through-hull Transducer(For depth,water temp.) | ✓ |
| Displacement (per engine) | 1049cc |
| Fuel Capacity (gal) | 75 |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| 155 MM High-Pressure Pumps | ✓ |
| Pump Clean-out Ports | ✓ |
| Oil Capacity per Engine (L) | 3.4 |
| Stainless Steel Rub Rail | ✓ |
| Flush Mount Pop-up Cleats | 7 |
| Horn | ✓ |
| Nav Lights on Deck | ✓ |
| Tow Hook | ✓ |
| Canvas T-top Rod Holders (qty) | 4 |
| Painted Boat Trailer with Swing-away Tongue | Single Axle |
| Aluminum Trailer with Swing-Away Tongue | OPTIONAL (single axle) |
| Spare Tire and Mount | ✓ |
| Height on Trailer (Fully Rigged) | 11' |





