
Value and Versatility AR220
Description
Value-Packed Watersports Fun
Offering the perfect blend of value, versatility, and convenience in an affordable 22-foot package.
Yamaha TR-1® Marine Engines
Twin 1L Yamaha marine engines deliver sporty performance with exceptional fuel efficiency.
Wet Storage
Plenty of versatile storage, ensuring you have ample room for all your accessories and essentials.
Bow Seating
Roomy bow seating, complete with beverage mounts and backrest cushions for maximum comfort.
Minimalistic Helm Design with Connext® Touchscreen
Features a 5-inch multi-color Connext® touchscreen that serves as the central hub for entertainment functions, GPS mapping, and essential boat system data while underway.
Wireless Charging
The AR220 comes with a wireless charging smartphone holder at the helm and a portside charging pad, ensuring your devices stay charged.
Portside Storage
Large portside storage compartment keeps your boat clutter-free, providing convenient space for all your essentials.
The 22 FT Series in
Action
See the 22 FT Series in Action
22 FT Series
READY TO DO EVEN MORE ON THE WATER?
22FT WAKEBOOSTER
$959.99
22FT WakeBooster® fits all '2023~ Yamaha 22FT Boats. Kit includes:
Find a Dealer
22FT WAKESURF PACKAGE
$1,751.99
22FT WakeBooster® fits all '2023~ Yamaha 22FT Boats. Kit includes:
Find a Dealer
22 FT BALLAST KIT
$780.99
Designed to fit within the stern platform seating of our new 22FT. Family Fun boats. Each ballast bag can hold up to 180lbs of water, which = 360lbs of added ballast for your boat. Kit includes (2) Genuine Yamaha Ballast Bags + Tsunami Pump.
Single Genuine Yamaha ballast bag. Designed to fit within the stern platform seating of our new 22FT. Family Fun boats. Ballast bag can hold up to 180lbs of water.
Find a Dealer
MAGMA® TRAILMATE™ GAS GRILL
$408.99
Enhance your outdoor activities with this compact, go-anywhere TrailMate™ Gas Grill. This is perfect grill for any small crew or gathering and features fold-away legs and 108 sq. in. grilling area. Mount sold separately. Measures: 9" x 12". Note: Mount fits 2013 and newer boat models only.
Find a Dealer
STERN SWIM UP SEAT KIT
$757.99
Swim Up Seat Kit includes two removable seats that attach to the factory provided stern seat brackets under the platform, sitting below the water's surface, providing comfortable in-water seating.
Available in warm and cool tones to match your boats interior on select models.
Find a Dealer
INFLATABLE PADDLE BOARD
$939.99
This 11' 6" Yamaha branded inflatable paddleboard kit features a 6" premium drop stitch construction. Kit includes board, pump, paddle, and storage case.
Find a Dealer
Specifications
| Condition | New |
| Length | 22' |
| Dry Weight (lbs) | 3,538 |
| Beam | 8' 6" |
| Draft | 19" |
| Dead Rise | 20° |
| In-Water Height (Bridge Clearance) | 7'7" |
| Fuel Tank Capacity (gal) | 70 |
| Seating Capacity (people) | 10 |
| Weight Capacity (lbs) | 2,200 |
| Storage Capacity (gal) | 502 |
| Height on Trailer | 11' |
| Height on Trailer with Tower Folded | 9'11" |
| Length on Trailer | 24' |
| Length on Trailer with Tongue Folded | 22'6" |
| Dry Weight on Trailer (lbs) | 4738 |
| Snap-in Marine-Grade Woven Floor Mat | ✓ |
| Ski Locker | ✓ |
| Removable Dinette Table with Pedestal | Mount at Cockpit (feat. Marine-Grade Mat) |
| Bow Filler Inserts for Multiple Seating Configurations | ✓ |
| Hinged Seat Cushions | ✓ |
| Tilt Steering | ✓ |
| Adjustable Captain's Chair with Flip-up Bolster | ✓ |
| Portside Entertainment Area | ✓ |
| Walk-through Bow Door | ✓ |
| Integrated Removable Cooler | ✓ |
| Courtesy Deck Lighting | ✓ |
| Dedicated Anchor and Rope Locker | ✓ |
| Bow Reboarding Ladder | ✓ |
| Cockpit Drainage System (CDS) | ✓ |
| Integrated Swim Platform | ✓ |
| Upholstered Cushioned Backrests | w/ Storage |
| 12-volt Outlet | ✓ |
| Stainless Steel Telescopic Reboarding Ladder | ✓ |
| Marine-Grade Mat | ✓ |
| Stern (Wet) Storage | ✓ |
| Factory Installed Swim-up Seat Bracket | ✓ |
| Helm Connext Screen (in) | 5 |
| Helm Switch Panels | Black |
| Wireless Charging Points | 2 |
| Marine Speakers | 4 |
| 3 position "No Wake Mode™" Control | ✓ |
| Cruise Assist | ✓ |
| Battery Setup | Dual |
| Rack & Pinion Steering | ✓ |
| Quiet Cruise Technology | ✓ |
| Articulating Keel System | ✓ |
| Yamaha Marine Engine | Twin 3-cylinder, 4-stroke TR-1 Yamaha Marine Engines |
| Displacement (per engine) | 1049cc |
| Fuel Capacity (gal) | 70 |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| 155 MM High-Pressure Pump | ✓ |
| Pump Clean-out Ports | ✓ |
| Oil Capacity per Engine (L) | 3.4 |
| Bow Rails | ✓ |
| Stainless Steel Pop-up Cleats | 6 |
| Tow Hook | ✓ |
| BiminiTM Top | ✓ |
| Aluminum Folding Wakeboard Tower with Tow Hook | ✓ |
| Windshield Mirror | ✓ |
| Painted Trailer with Swing-away Tongue | ✓ |
| Galvanized Trailer with Swing-away Tongue | Optional (Tandem Axle) |
| Spare Tire and Mount | ✓ |





