
Supercharge Your Weekends 195 FSH Sport
Description
Style and Performance at an Affordable Price
With its sleek t-top design, powerful supercharged engine, innovative fishing features, and affordability, the 195 FSH Sport ensures you're ready for any adventure on the water without breaking the bank.
T-Top With Rodholders
The fabric T-top adds both shade and style, featuring rod holders and pass-through holes for longer rods.
Console Storage
This generously sized area is perfect for changing or storing your gear. Equipped with a privacy curtain, it provides a convenient and discreet space for all your needs.
Innovative Helm Layout
Equipped with the 5” Connext® control system and ample space for integrating third-party electronics.
Supercharged 1.8L Marine Engine
Experience supercharged performance with the 1.8L Super Vortex High Output marine engine. This powerhouse delivers class-leading acceleration and top speeds.
Bucket Storage
Dedicated storage area for a five-gallon bucket that is a versatile essential for any fishing trip, handling gear transport, bait storage, trash collection, lure organization, bait sharing, emergency use, and end-of-day cleaning.
Livewell
The 18-gallon livewell ensures your bait stays fresh and ready whenever you need it.
The 19 FT Center Console Series in
Action
See the Center Console Series in Action
Center Console Series
READY TO DO EVEN MORE ON THE WATER?
19/22 FT FSH T-TOP STORAGE
$371.99
EVA molded-foam provides for a perfect-fit on the 19/21/22 FT canvas t-top. Featuring an exterior mesh pocket for quick access, a zip-down organizer for personal items, and a hanging “net” for PFDs. Installed with Velcro® to the T-Top tubes.
Find a Dealer
MAGMA® TRAILMATE™ GAS GRILL
$408.99
Enhance your outdoor activities with this compact, go-anywhere TrailMate™ Gas Grill. This is perfect grill for any small crew or gathering and features fold-away legs and 108 sq. in. grilling area. Mount sold separately. Measures: 9" x 12". Note: Mount fits 2013 and newer boat models only.
Find a Dealer
SNAP-IN FSH MARINE MAT® KIT
$1,790.99
Marine Mat® flooring adds an additional non-skid area and padding to the swim platform, providing grip, comfort and safety when moving around the cockpit of your Yamaha FSH boat.
Find a Dealer
YAMAHA 2-RIDER DECK TUBE
$235.99
This Deck Tube is a wild ride for up to two thrill-seekers. Features topside stabilizer fins, four deluxe nylon-wrapped handles with neoprene knuckle guards to provide a sure and comfortable grip, tough heavy-gauge virgin PVC bladder and fully covered with a durable double-stitched nylon cover.
Find a Dealer
YAMAHA FLOATING ISLAND
$206.99
6 person floating island with a valve for easy inflating and deflating.
Find a Dealer
INFLATABLE PADDLE BOARD
$939.99
This 11' 6" Yamaha branded inflatable paddleboard kit features a 6" premium drop stitch construction. Kit includes board, pump, paddle, and storage case.
Find a Dealer
19 FSH GUNWALE MAT KIT - WARM
$579.99
Find a Dealer
19 FSH GUNWALE MAT KIT - COOL
$579.99
Find a Dealer
Specifications
| Condition | New |
| Length | 19'5" |
| Weight (lbs) | 2,615 |
| Beam | 8'2" |
| Draft | 16" |
| Dead Rise | 18° |
| In-Water Height (Bridge Clearance) | 7'11" |
| Fuel Tank Capacity (gal) | 40 |
| Seating Capacity (people) | 8 |
| Weight Capacity (lbs) | 1,650 |
| Storage Capacity (gal) | 526 |
| Height on Trailer (fully rigged) | 10'3" |
| Storage Height on Trailer (To console top) | 80" |
| Length on Trailer | 21' 2" |
| Length on Trailer with Tongue Folded | 19' 5" |
| Dry Weight on Trailer (lbs) | 3245 |
| Yamaha Marine Engine | Single Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Dedicated Anchor and Rope Locker | ✓ |
| Insulated Fish Box | ✓ |
| Snap-in Bow Seat Cushion(s) | ✓ |
| Bow Platform Storage | ✓ |
| Storage Pod | Twin w/ Plano tackle boxes |
| Integrated Rod/Cup Holder | 2 |
| Front Console Seat | ✓ |
| Lockable Console Compartment/Changing Area with Light | w/ curtain |
| Courtesy Lights | 2 |
| Removable Windshield | ✓ |
| Windshield | Acrylic |
| Lockable Helm Glove Box | ✓ |
| Tilt Steering | ✓ |
| Side Console Rod Storage | 6 |
| Gunwale Rod Storage | 6 |
| Horizontal Rod Storage | 4 |
| T-Top Rod Holders | 4 |
| Leaning Post | w/ convertible backrest |
| Cooler w/ Storage Under Leaning Post | ✓ |
| Jump Seats | w/ removable backrests |
| Gunwale Padding | ✓ |
| Slip-Resistant/Easy-Clean Floor | ✓ |
| Snap-in Teak-Style Marine Mat Flooring | ✓ |
| Cockpit Drainage System (CDS) | ✓ |
| Stainless Steel Corrosion Resistant Hardware | ✓ |
| Integrated Swim Platform | ✓ |
| Upholstered Cushioned Backrests | ✓ |
| Dedicated 5-Gallon Bucket Storage | ✓ |
| Stern (Wet) Storage | ✓ |
| Aerated Stern Livewell (gal) | 25 |
| Stainless Steel Telescopic Reboarding Ladder | ✓ |
| Connext Screen (in) | 5 |
| Marine Speakers | 2 |
| 3 position "No Wake Mode™" Control | ✓ |
| Cruise Assist | ✓ |
| Analog Compass | ✓ |
| Water Temperature | ✓ |
| Depth Finder | ✓ |
| Battery Setup | Dual |
| Rack and Pinion Steering | ✓ |
| Articulating Keel System | ✓ |
| Electric Raw Water Washdown System with 4.5gph | ✓ |
| Custom Trolling Motor Mount | ✓ |
| Quiet Cruise Technology | ✓ |
| Through-hull Transducer(For depth,water temp.) | ✓ |
| Displacement (per engine) | 1812cc |
| Fuel Capacity (gal) | 40 |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded |
| 160 MM High-Pressure Pumps | ✓ |
| Pump Clean-out Ports | ✓ |
| Oil Capacity per Engine (L) | 3.7 |
| Stainless Steel Rub Rail | ✓ |
| Flush Mount Pop-up Cleats | 5 |
| Horn | ✓ |
| Nav Lights on Deck | ✓ |
| Tow Hook | ✓ |
| Canvas T-top Rod Holders (qty) | 4 |
| Painted Boat Trailer with Swing-away Tongue | Tandem Axle |
| Aluminum Trailer with Swing-Away Tongue | OPTIONAL (Tandem Axle) |
| Height on Trailer (Fully Rigged) | 10'3" |





