
High-Performance Boating Value SX195
Description
Elevate Your Weekends
Experience unrivaled supercharged performance, striking styling, and exceptional value in its class.
Signature Swim Platform
Now featuring factory-installed hardware for an optional swim-up seat, this comfortable lounge area includes beverage mounts, plush backrest cushions, and easy access to the jet pump cleanout ports.
Helm featuring Connext® Touchscreen
Yamaha's innovative 5" touchscreen display and adjustable phone holder offer convenience and functionality.
Supercharged 1.8L Marine Engine
Yamaha's supercharged SVHO marine engine delivers more power and torque than any 19-foot boat before it.
Bow Seating
Remarkably roomy bow seating, complete with beverage mounts and backrest cushions for maximum comfort.
In-Floor Storage
Designed for your convenience, the oversized in-floor storage compartment holds wakeboards and extra gear, keeping your boat clutter-free and your items easily accessible.
Cockpit Seating
The expertly designed deck maximizes space, offering unmatched comfort and roominess in a 19-foot boat.
READY TO DO EVEN MORE ON THE WATER?
ENGEL® COOLERS
$396.99
Engel 25/35/45 High-Performance Coolers are roto-molded for toughness and durability. They are filled with 2 inches of insulation in the lid and on the sides and the bottom, helping to retain cold and ice for up to 8 days. The all silicone gaskets create a near airtight seal that is durable and will never lose its shape.
Find a Dealer
MAGMA® TRAILMATE™ GAS GRILL
$408.99
Enhance your outdoor activities with this compact, go-anywhere TrailMate™ Gas Grill. This is perfect grill for any small crew or gathering and features fold-away legs and 108 sq. in. grilling area. Mount sold separately. Measures: 9" x 12". Note: Mount fits 2013 and newer boat models only.
Find a Dealer
YAMAHA BOATING STARTER KIT
$262.99
Refreshed and Re-branded for 2021, the Yamaha Boating Starter Kit has all of your on the water essentials in one bag. Boating Starter Kit includes: (1) Yamaha Branded Wet/Dry storage bag, (4) Yamaha Branded PFD's, (1) Yamaha Throwable Cushion, (4) Yamaha Double Braided Dock Lines, (1) First Aid Kit and (1) Air Horn with Top, 3.5 oz can
Find a Dealer
YAMAHA FLOATING ISLAND
$206.99
6 person floating island with a valve for easy inflating and deflating.
Find a Dealer
YAMAHA SINGLE SPORT TUBE
$142.99
You are sure to love the eye-catching graphics on this 54" round towable. The four neoprene knuckle guards and deluxe nylon-covered handles provide a sure and comfortable grip. Features a self-draining floor vent, reinforced internal tow harness and Boston valve for quick inflation and deflation.
Find a Dealer
INFLATABLE PADDLE BOARD
$939.99
This 11' 6" Yamaha branded inflatable paddleboard kit features a 6" premium drop stitch construction. Kit includes board, pump, paddle, and storage case.
Find a Dealer
Specifications
| Condition | New |
| Length | 19'5" |
| Dry Weight (lbs) | 2,434 |
| Beam | 8'2" |
| Draft | 15" |
| Dead Rise | 18° |
| In-Water Height (Bridge Clearance) | 4'2" |
| Fuel Tank Capacity (gal) | 40 |
| Seating Capacity (people) | 8 |
| Weight Capacity (lbs) | 1600 |
| Storage Capacity (gal) | 422 |
| Height on Trailer | 7' |
| Length on Trailer | 21'2" |
| Length on Trailer with Tongue Folded | 19'5" |
| Dry Weight on Trailer (lbs) | 3,104 |
| Snap-in Marine-Grade Woven Floor Mat | ✓ |
| Ski Locker | ✓ |
| Removable Dinette Table with Pedestal | Mount at Cockpit |
| Bow Filler Inserts for Multiple Seating Configurations | ✓ |
| Hinged Seat Cushions | ✓ |
| Tilt Steering | ✓ |
| Adjustable Captain's Chair with Flip-up Bolster | ✓ |
| Passenger-side Captain's Chair | ✓ |
| Integrated Removable Cooler | ✓ |
| Courtesy Deck Lighting | ✓ |
| Dedicated Anchor and Rope Locker | ✓ |
| Upgraded Aluminum Handles & Accents | ✓ |
| Cockpit Drainage System (CDS) | ✓ |
| 12-volt Outlet | ✓ |
| Integrated Swim Platform | ✓ |
| Upholstered Cushioned Backrests | ✓ |
| Stainless Steel Telescopic Reboarding Ladder | ✓ |
| Marine-Grade Mat | ✓ |
| Stern (Wet) Storage | ✓ |
| Factory Installed Swim-up Seat Bracket | ✓ |
| Helm Connext Screen (in) | 5 |
| Marine Speakers | 4 |
| 3 position "No Wake Mode™" Control | ✓ |
| Cruise Assist | ✓ |
| Battery Setup | Single |
| Rack & Pinion Steering | ✓ |
| Quiet Cruise Technology | ✓ |
| Articulating Keel System | ✓ |
| Yamaha Marine Engine | Single Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement (per engine) | 1812cc |
| Fuel Capacity (gal) | 40 |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded |
| 160 MM High-Pressure Pump | ✓ |
| Pump Clean-out Ports | ✓ |
| Oil Capacity per Engine (L) | 3.7 |
| Stainless Steel Pop-up Cleats | 6 |
| Tow Hook | ✓ |
| BiminiTM Top | ✓ |
| Painted Trailer with Swing-away Tongue | Single Axle |
| Galvanized Trailer with Swing-away Tongue | Optional (Single Axle) |





