
Value-Packed Boating Experience SX190
Description
A Perfect Welcome to the Water
Hassle-free ownership with innovative features and sleek design at an affordable price. The Yamaha SX190 is easy to own and love.
1.9L High Output Yamaha Marine Engine
This four-stroke, four-cylinder, 16-valve powerhouse delivers quick, smooth acceleration and achieves class-leading top speeds.
Signature Swim Platform
Now featuring factory-installed hardware for an optional swim-up seat, this comfortable lounge area includes beverage mounts, plush backrest cushions, and easy access to the jet pump cleanout ports.
Cockpit Seating
The expertly designed deck maximizes space, offering unmatched comfort and roominess in a 19-foot boat.
Spacious Interior
The 19-foot platform has a spacious interior as well as large bow and cockpit areas, creating a significantly roomier, more comfortable riding experience.
Bow Seating
Remarkably roomy bow seating, complete with beverage mounts and backrest cushions for maximum comfort.
Jet Pump Clean-out Port
Yamaha's patented jet pump cleanout port is designed for easy debris clearing without getting wet.
READY TO DO EVEN MORE ON THE WATER?
ENGEL® COOLERS
$396.99
Engel 25/35/45 High-Performance Coolers are roto-molded for toughness and durability. They are filled with 2 inches of insulation in the lid and on the sides and the bottom, helping to retain cold and ice for up to 8 days. The all silicone gaskets create a near airtight seal that is durable and will never lose its shape.
MAGMA® TRAILMATE™ GAS GRILL
$408.99
Enhance your outdoor activities with this compact, go-anywhere TrailMate™ Gas Grill. This is perfect grill for any small crew or gathering and features fold-away legs and 108 sq. in. grilling area. Mount sold separately. Measures: 9" x 12". Note: Mount fits 2013 and newer boat models only.
YAMAHA BOATING STARTER KIT
$262.99
Refreshed and Re-branded for 2021, the Yamaha Boating Starter Kit has all of your on the water essentials in one bag. Boating Starter Kit includes: (1) Yamaha Branded Wet/Dry storage bag, (4) Yamaha Branded PFD's, (1) Yamaha Throwable Cushion, (4) Yamaha Double Braided Dock Lines, (1) First Aid Kit and (1) Air Horn with Top, 3.5 oz can
YAMAHA FLOATING ISLAND
$206.99
6 person floating island with a valve for easy inflating and deflating.
YAMAHA SINGLE SPORT TUBE
$142.99
You are sure to love the eye-catching graphics on this 54" round towable. The four neoprene knuckle guards and deluxe nylon-covered handles provide a sure and comfortable grip. Features a self-draining floor vent, reinforced internal tow harness and Boston valve for quick inflation and deflation.
INFLATABLE PADDLE BOARD
$939.99
This 11' 6" Yamaha branded inflatable paddleboard kit features a 6" premium drop stitch construction. Kit includes board, pump, paddle, and storage case.
Specifications
| Condition | New |
| Length | 19'5" |
| Weight (lbs) | 2,370 |
| Beam | 8'2" |
| Draft | 15" |
| Dead Rise | 18° |
| In-Water Height (Bridge Clearance) | 4'2" |
| Fuel Tank Capacity (gal) | 40 |
| Seating Capacity (people) | 8 |
| Weight Capacity (lbs) | 1600 |
| Storage Capacity (gal) | 422 |
| Height on Trailer | 7' |
| Length on Trailer | 21'2" |
| Length on Trailer with Tongue Folded | 19'5" |
| Dry Weight on Trailer (lbs) | 3,047 |
| Dry Weight (lbs) | 2,370 |
| Snap-in Teak-Style Marine-Grade Carpet | ✓ |
| Ski Locker | ✓ |
| Removable Dinette Table with Pedestal | Mount at Cockpit |
| Hinged Seat Cushions | ✓ |
| Integrated Drink Holders | ✓ |
| Tilt Steering | ✓ |
| Adjustable Captain's Chair with Flip-up Bolster | ✓ |
| Passenger-side Captain's Chair | ✓ |
| Integrated Removable Cooler | ✓ |
| Courtesy Deck Lighting | ✓ |
| Dedicated Anchor and Rope Locker | ✓ |
| Cockpit Drainage System (CDS) | ✓ |
| 12-volt Outlet | ✓ |
| Integrated Swim Platform | ✓ |
| Upholstered Cushioned Backrests | ✓ |
| Stainless Steel Telescopic Reboarding Ladder | ✓ |
| Marine-Grade Mat | ✓ |
| Stern (Wet) Storage | ✓ |
| Factory Installed Swim-up Seat Bracket | ✓ |
| Helm Connext Screen (in) | 5 |
| Marine Speakers | 4 |
| 3 position "No Wake Mode™" Control | ✓ |
| Cruise Assist | ✓ |
| Battery Setup | Single |
| Rack & Pinion Steering | ✓ |
| Quiet Cruise Technology | ✓ |
| Articulating Keel System | ✓ |
| Yamaha Marine Engine | Single 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement (per engine) | 1898cc |
| Fuel Capacity (gal) | 40 |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| 155 MM High-Pressure Pump | ✓ |
| Pump Clean-out Ports | ✓ |
| Oil Capacity per Engine (L) | 2.6 |
| Stainless Steel Fixed Cleats | 6 |
| Tow Hook | ✓ |
| BiminiTM Top | ✓ |
| Painted Trailer with Swing-away Tongue | Single Axle |
| Galvanized Trailer with Swing-away Tongue | Optional (Single Axle) |





