
Affordable Watersports Excitement AR190
Description
Watersports Ready
Effortless ownership meets advanced features and stylish design at a great value. Watersports-ready, the AR190 is easy to own and appreciate.
Spacious Interior
The 19-foot platform has a spacious interior as well as large bow and cockpit areas, creating a significantly roomier, more comfortable riding experience.
1.9L High Output Yamaha Marine Engine
This four-stroke, four-cylinder, 16-valve powerhouse delivers quick, smooth acceleration and achieves class-leading top speeds.
Jet Pump Clean-out Ports
Yamaha's patented jet pump cleanout port is designed for easy debris clearing without getting wet.
Signature Swim Platform
Now featuring factory-installed hardware for an optional swim-up seat, this comfortable lounge area includes beverage mounts, plush backrest cushions, and easy access to the jet pump cleanout ports.
Watersports Tower
Combining functionality and sleek styling, the forward-swept aluminum tower is designed for all your watersports outings.
In-Floor Storage
Designed for your convenience, the oversized in-floor storage compartment holds wakeboards and extra gear, keeping your boat clutter-free and your items easily accessible.
READY TO DO EVEN MORE ON THE WATER?
ENGEL® COOLERS
$396.99
Engel 25/35/45 High-Performance Coolers are roto-molded for toughness and durability. They are filled with 2 inches of insulation in the lid and on the sides and the bottom, helping to retain cold and ice for up to 8 days. The all silicone gaskets create a near airtight seal that is durable and will never lose its shape.
Find a Dealer
MAGMA® TRAILMATE™ GAS GRILL
$408.99
Enhance your outdoor activities with this compact, go-anywhere TrailMate™ Gas Grill. This is perfect grill for any small crew or gathering and features fold-away legs and 108 sq. in. grilling area. Mount sold separately. Measures: 9" x 12". Note: Mount fits 2013 and newer boat models only.
Find a Dealer
YAMAHA FLOATING ISLAND
$206.99
6 person floating island with a valve for easy inflating and deflating.
Find a Dealer
YAMAHA SINGLE SPORT TUBE
$142.99
You are sure to love the eye-catching graphics on this 54" round towable. The four neoprene knuckle guards and deluxe nylon-covered handles provide a sure and comfortable grip. Features a self-draining floor vent, reinforced internal tow harness and Boston valve for quick inflation and deflation.
Find a Dealer
INFLATABLE PADDLE BOARD
$939.99
This 11' 6" Yamaha branded inflatable paddleboard kit features a 6" premium drop stitch construction. Kit includes board, pump, paddle, and storage case.
Find a Dealer
Specifications
| Condition | New |
| Length | 19'5" |
| Dry Weight (lbs) | 2,434 |
| Beam | 8'2" |
| Draft | 15" |
| Dead Rise | 18° |
| In-Water Height (Bridge Clearance) | 7'6" |
| Fuel Tank Capacity (gal) | 40 |
| Seating Capacity (people) | 8 |
| Weight Capacity (lbs) | 1600 |
| Storage Capacity (gal) | 422 |
| Height on Trailer | 10'2" |
| Height on Trailer with Tower Folded | 7' |
| Length on Trailer | 21'2" |
| Length on Trailer with Tongue Folded | 19'5" |
| Dry Weight on Trailer (lbs) | 3,111 |
| Snap-in Teak-Style Marine-Grade Carpet | ✓ |
| Ski Locker | ✓ |
| Removable Dinette Table with Pedestal | Mount at Cockpit |
| Hinged Seat Cushions | ✓ |
| Integrated Drink Holders | ✓ |
| Tilt Steering | ✓ |
| Adjustable Captain's Chair with Flip-up Bolster | ✓ |
| Integrated Removable Cooler | ✓ |
| Courtesy Deck Lighting | ✓ |
| Dedicated Anchor and Rope Locker | ✓ |
| Cockpit Drainage System (CDS) | ✓ |
| 12-volt Outlet | ✓ |
| Integrated Swim Platform | ✓ |
| Upholstered Cushioned Backrests | ✓ |
| Stainless Steel Telescopic Reboarding Ladder | ✓ |
| Marine-Grade Mat | ✓ |
| Stern (Wet) Storage | ✓ |
| Factory Installed Swim-up Seat Bracket | ✓ |
| Helm Connext Screen (in) | 5 |
| Marine Speakers | 4 |
| 3 position "No Wake Mode™" Control | ✓ |
| Cruise Assist | ✓ |
| Battery Setup | Single |
| Rack & Pinion Steering | ✓ |
| Quiet Cruise Technology | ✓ |
| Articulating Keel System | ✓ |
| Yamaha Marine Engine | Single 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement (per engine) | 1898cc |
| Fuel Capacity (gal) | 40 |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| 155 MM High-Pressure Pump | ✓ |
| Pump Clean-out Ports | ✓ |
| Oil Capacity per Engine (L) | 2.6 |
| Stainless Steel Fixed Cleats | 6 |
| Tow Hook | ✓ |
| BiminiTM Top | ✓ |
| Aluminum Folding Wakeboard Tower with Tow Hook | ✓ |
| Windshield Mirror | ✓ |
| Painted Trailer with Swing-away Tongue | Single Axle |
| Galvanized Trailer with Swing-away Tongue | Optional (Single Axle) |





