
Smoker Craft Freedom 180 TL
Specifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Freedom 180 TL |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 90 hp |
| Beam: | 89" |
| Dry Weight: | 1005 lbs |
| Max Persons: | 6 / 900 lbs |
| Interior Depth: | 22" |
| Transom Height: | 20 |
| Transom Width: | 85" |
| Fuel Capacity: | 17 gal |
| Length: | 18'10" |
| Depth: | 35 |
| Deadrise at Transom: | 10 deg |
| Bottom Gauge: | 0.100 |
| Number of Seats: | 2 |
| Side Gauge: | 0.08 |
| Stern Livewell: | 25 gal |
| Top Loading Starboard Rod Storage: | 7'6" – 8'6" Rods |











