
Smoker Craft Big Fisherman 16 Big Fisherman
Description
Big Features, Smart Value.
The Smoker Craft Big Fisherman brings amenities usually found on larger boats, including a raised front casting deck, aerated livewell, and integrated rod storage. Packed with features yet budget-friendly, it’s perfect for anglers who want more without overspending.
Specifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Big Fisherman 16 Big Fisherman |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 30 hp |
| Beam: | 70" |
| Dry Weight: | 480 lbs |
| Max Persons: | 5 / 610 lbs |
| Interior Depth: | 22" |
| Transom Width: | 63" |
| Fuel Capacity: | N/A |
| Length: | 16'5" |
| Depth: | 31" |







