
Smoker Craft Angler 16 XL T
Description
Exactly What You Need.
Smoker Craft’s Angler series offers every essential in an easy-to-trailer package that fits in most standard garages. Available in a choice of three hull lengths, each Angler model comes with two wood-free fishing seats, a raised bow casting platform complete with in-floor storage, and our legendary FreshCatch aerated livewell system and lockable rod storage.
Smoker Craft Angler TillerAngler 16 XL T
The Angler 16 XL T by Smoker Craft packs all the features of a large fishing boat in an easy-to-trailer size. The affordability and durability, offering ease of use and versatility for an unforgettable fishing experience, makes it the best entry-level fishing boat.
Smoker Craft Angler 16 XL TSpecifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Angler 16 XL T |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 40 hp |
| Beam: | 81" |
| Dry Weight: | 845 lbs |
| Max Persons: | 5 / 680 lbs |
| Interior Depth: | 25" |
| Transom Height: | 20" |
| Fuel Capacity: | Portable |
| Length: | 16'2" |
| Depth: | 33" |
| Deadrise at Transom: | 7 deg |
| Bottom Gauge: | 0.080" |
| Number of Seats: | 2 |
| Side Gauge: | 0.070" |
| Bow Livewell: | 21 gal |
| Port Rod Storage: | 6 Rods 8'0" |
| Starboard Rod Storage: | 6 Rods 8'0" |


