
Smoker Craft Freedom 160 CC
Description
Freedom To Explore.
The Freedom is built for the true sportsman — wide, deep, stable, and ready for both hunting and fishing. With a livewell, dry storage, and in-floor battery storage, it’s made to do it all.
Center Console Convenience
The Smoker Craft Freedom 160 CC is perfect for those who enjoy using their center console aluminum utility boat for both hunting and fishing. Full of great features – such as vinyl casting platforms, fishing seats and a port rear cleaning station – and even better value!
Specifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Freedom 160 CC |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 90 hp |
| Beam: | 89" |
| Dry Weight: | 975 lbs |
| Max Persons: | 6 / 900 lbs |
| Interior Depth: | 22" |
| Transom Height: | 20" |
| Transom Width: | 85" |
| Fuel Capacity: | 17 gal |
| Length: | 16'10" |
| Depth: | 35" |
| Deadrise at Transom: | 10 deg |
| Bottom Gauge: | 0.100" |
| Number of Seats: | 2 |
| Side Gauge: | 0.080" |
| Stern Livewell: | 25 gal |
| Top Loading Starboard Rod Storage: | 7'6" – 8'6" Rods |


