
Smoker Craft Angler 16 SC
Description
Big Features, Compact Package.
Smoker Craft’s Angler series proves that small boats can do it all. With multiple hull lengths, two wood-free fishing seats, a raised bow casting platform, in-floor storage, and the FreshCatch livewell system, every outing is fully equipped for success
Specifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Angler 16 SC |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 60 hp |
| Beam: | 78" |
| Dry Weight: | 685 lbs |
| Max Persons: | 5 / 670 lbs |
| Interior Depth: | 20.5" |
| Transom Height: | 20" |
| Fuel Capacity: | Portable |
| Length: | 16'4" |
| Depth: | 23" |
| Deadrise at Transom: | 7 deg |
| Bottom Gauge: | 0.080" |
| Number of Seats: | 2 |
| Side Gauge: | 0.060" |
| Bow Livewell: | 21 gal |
| Port Rod Storage: | 6 Rods 7'0" |
| Starboard Rod Storage: | 6 Rods 7'0" |









