
Smoker Craft Alaskan 13 TL DLX
Description
Fish Bigger, Stay Stable.
The Smoker Craft Alaskan delivers big-water performance in a compact package. Its wide, deep, and stable design makes it the perfect utility boat for serious fishing adventures.
Specifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Alaskan 13 TL DLX |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 20 hp |
| Beam: | 66" |
| Dry Weight: | 225 lbs |
| Max Persons: | 3 |
| Interior Depth: | 20" |
| Transom Height: | LS |
| Transom Width: | 56" |
| Fuel Capacity: | N/A |
| Length: | 12'11" |
| Depth: | 26" |









