
Smoker Craft Angler 16 XL SC
Description
Angler, exactly what you need.
Who says smaller boats need to be short on features? Smoker Craft’s Angler series offers every essential in an easy-to-trailer package that fits in most standard garages. Available in a choice of three hull lengths, each Angler model comes with two wood-free fishing seats, a raised bow casting platform complete with in-floor storage, and our legendary FreshCatch aerated livewell system and lockable rod storage.
Smoker Craft AnglerAngler 16 XL SC
The Angler 16 XL SC by Smoker Craft packs all the features of a large fishing boat in an easy-to-trailer size. The affordability and durability, offering ease of use and versatility for an unforgettable fishing experience, makes it the best entry-level fishing boat.
Smoker Craft 16 SCSpecifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Angler 16 XL SC |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 60 hp |
| Beam: | 81" |
| Dry Weight: | 845 lbs |
| Max Persons: | 5 / 680 lbs |
| Interior Depth: | 25" |
| Transom Height: | 20" |
| Fuel Capacity: | Portable |
| Length: | 16'2" |
| Depth: | 33" |
| Deadrise at Transom: | 7 deg |
| Bottom Gauge: | 0.080" |
| Number of Seats: | 2 |
| Side Gauge: | 0.070" |
| Bow Livewell: | 21 gal |
| Port Rod Storage: | 6 Rods 8'0" |
| Starboard Rod Storage: | 6 Rods 8'0" |



