
Smoker Craft Alaskan 15 TL DLX
Description
Fish Bigger, Stay Stable.
The Smoker Craft Alaskan delivers big-water performance in a compact package. Its wide, deep, and stable design makes it the perfect utility boat for serious fishing adventures.
Specifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Alaskan 15 TL DLX |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 35 hp |
| Beam: | 68" |
| Dry Weight: | 270 lbs |
| Max Persons: | 4 |
| Interior Depth: | 21" |
| Transom Height: | LS |
| Transom Width: | 59" |
| Fuel Capacity: | N/A |
| Length: | 14'11" |
| Depth: | 27" |









