
Smoker Craft Sportsman 1660 PRO TL
Description
Versatile Fishing Made Simple.
The Smoker Craft 1660 Sportsman is perfect for beginners, pros, and everyone in between. With rod storage, a tackle tray, and a seat box for extra gear, it keeps everything within reach so your adventures are easy and exciting.
Specifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Sportsman 1660 PRO TL |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 70 hp |
| Beam: | 86" |
| Dry Weight: | 870 lbs |
| Max Persons: | 6 / 800 lbs |
| Interior Depth: | 23" |
| Transom Height: | 20" |
| Transom Width: | 88" |
| Fuel Capacity: | 17 gal |
| Length: | 16'7" |
| Depth: | 26" |
| Deadrise at Transom: | 10 deg |
| Side Gauge: | 0.1" |
| Bow Livewell: | 21 gal |
| Port Rod Storage: | 6 Rods 8'6" – 9'0" |
| Starboard Rod Storage: | 6 Rods 8'6" – 9'0" |











