
Smoker Craft Sportsman 1866 TL
Description
Packed with Features.
Functional, spacious, and ready for anything. The Sportsman 1866 gives you storage and room to roam.
Smoker Craft Sportsman Highlight ReelSpecifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Sportsman 1866 TL |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 90 hp |
| Beam: | 92" |
| Dry Weight: | 900 lbs |
| Max Persons: | 6 / 825 lbs |
| Interior Depth: | 26" |
| Transom Height: | 20" |
| Transom Width: | 92" |
| Fuel Capacity: | 28 gal |
| Length: | 18'7" |
| Depth: | 29" |
| Deadrise at Transom: | 10 deg |
| Number of Seats: | 2 |
| Side Gauge: | 0.1" |
| Bow Livewell: | 21 gal |
| Port Rod Storage: | 6 Rods 8'6" – 9'0" |
| Starboard Rod Storage: | 6 Rods 8'6" – 9'0" |



