
Smoker Craft Pro V Sportsman 2072 CC
Description
Ready for Rugged Adventures.
The Smoker Craft Pro V Sportsman is a rugged fishing boat with console and tiller options, rod and tackle storage, and an open floorplan with 27″ interior depth.
Smoker Craft Pro V SportsmanSpecifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Pro V Sportsman 2072 CC |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 175 hp |
| Beam: | 99" |
| Dry Weight: | 1,778 lbs |
| Max Persons: | 6 / 850 lbs |
| Interior Depth: | 27" |
| Transom Height: | 25" |
| Transom Width: | 92" |
| Fuel Capacity: | 33 gal |
| Length: | 20'6" |
| Depth: | 33.5" |
| Deadrise at Transom: | 10 deg |
| Number of Seats: | 2 |
| Side Gauge: | 0.125" |
| Bow Livewell: | 44 gal |
| Port Rod Storage: | 8 Rods 8'0" |
| Starboard Rod Storage: | 8 Rods 8'0" |





