
Smoker Craft Phantom 20 X2 OFFSHORE
Description
Built for Big Water Adventures.
The Smoker Craft Phantom features heavy-gauge hulls, wide beams, and deep interiors for maximum stability. Integrated toe holds enhance safety, making it the perfect boat for tackling open water with confidence
Smoker Craft Phantom X2 OSVPS Performance Hull
Smoker Craft’s Gen 2 VPS hull delivers unmatched acceleration, handling, and ride quality, with performance strakes that boost bow lift and get you on plane faster — even with less horsepower.
Smoker Craft Gen 2 VPS HullSpecifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Phantom 20 X2 OFFSHORE |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 250 hp |
| Beam: | 102" |
| Length: | 22'8" |
| Dry Weight: | 2,850 lbs |
| Max Persons: | 6 / 1,200 lbs |
| Interior Depth: | 33" |
| Transom Height: | 25" |
| Transom Width: | 96" |
| Fuel Capacity: | 55 gal |
| Depth: | 47" |
| Deadrise at Transom: | 19 deg |
| Number of Seats: | 2 |
| Side Gauge: | 0.125" |
| Aerated Bow Livewell: | 44 gal |
| Aerated Stern Livewell: | 22 gal |
| Open Port Rod Storage: | 6 Rods 8'0" – 9'0" |
| Open Starboard Rod Storage: | 6 Rods 8'0" – 9'0" |












