
Smoker Craft Phantom 20 X2
Specifications
| Manufacturer | Smoker Craft |
| Model | Phantom 20 X2 |
| Condition | New |
| Max Horsepower: | 200 hp |
| Beam: | 102" |
| Length: | 20'5" |
| Dry Weight: | 2,460 lbs |
| Max Persons: | 6 / 1200 lbs |
| Interior Depth: | 33" |
| Transom Height: | 25" |
| Transom Width: | 96" |
| Max Capacity: | 2,000 |
| Fuel Capacity: | 52 gal |
| Depth: | 47" |
| Deadrise at Transom: | 19 deg |
| Number of Seats: | 2 |
| Side Gauge: | 0.125" |
| Aerated Bow Livewell: | 44 gal |
| Open Port Rod Storage: | 6 Rods 8'0" – 9'0" |
| Open Starboard Rod Storage: | 6 Rods 8'0" – 9'0" |












